Meester Dullemond van de ULO in Noord-Scharwoude Het onderwijzend personeel van de openbare MAVO aan de koffietafel (1967). V.l.n.r.: C.A.A. Dullemond, Jaap Naberman, Koos van Horik, Con de Hart, Siem Metselaar, Kees Timmer en W. Schreuder, sportleraar (foto coll.C.Dullemond) Vaders ideaal was om nog eens een auto- tje te bezitten. Hij had nog een rijbewijs uit de tijd dat je er geen examen voor hoefde te doen en dat was eeuwig geldig. Altijd had hij uitgekeken naar een wagentje van het type Fiat, in de volksmond "hobbel in de weg" genoemd. Hij hield ons voor dat als hij niet zoveel had gerookt, hij zoveel geld zou hebben uitgespaard dat hij er één had kun nen kopen. Na de oorlog kwam echter eerst het rijwiel met hulpmotor in zwang. Vader had een "Berini", een motortje met eivor mige benzinetank. De motor dreef een rol aan die direct contact met de voorband had. Anderen hadden een "Solex". Natuurlijk kon hij zich later een auto aanschaffen en kocht hij een Renault die bepaald ruimer was dan zijn oude ideaal. Daarmee reed hij het hele land door en nam hij moeder mee, wat voor haar een uitkomst was omdat ze aan een ernstige ziekte leed. In haar laatste jaren kon ze niet veel meer. In 1967 overleed zij, 63 jaar oud. Vader verliet bij zijn pensioen in 1969 het schoolhuis en ondervond daarna veel steun van het gezelschap van mevr. Kalverdijk uit Oudkarspel die al jaren weduwe was en inmiddels naar Heiloo was verhuisd. In 1984 is hij op 80-jarige leeftijd in "Huize De Loet" te Heiloo overleden. 1 J.L. Heldring, NRC 19-8-04 2 H.J.A. Hofland, NRC 17-7-04 Vader werkte meestal 's morgens voor schooltijd op zijn "akkertje". Met een oud pak aan en een hoed op. Wij moesten op gezette tijden helpen met spitten, aardappels poten en rooien, boontjes, aardbeien of augurken pluk ken, radijsjes opgraven, koolplantjes zetten en rupsen van koolwitjes doodknijpen. 's Winters werden bevro ren spruitenplanten afgehakt; door bevriezing waren de spruitjes mals geworden. In de oorlog was dit alles bittere noodzaak maar vader heeft bij mijn weten altijd een paar snees grond gehad om er groente op te telen. Daar ped delde of "kloette" hij meestal in zijn eentje naar toe in zijn roeiboot. C.A.A. Dullemond op 75-jarige leef tijd (foto coll. C.Dullemond) Het onderwijzerssalaris was niet bepaald overdadig, zelfs niet voor een schoolhoofd, en om het grote gezin redelijk draaiende te hou den, gaf vader 's avonds bijlessen, vooral Engelse les. Daar was na de oorlog veel behoefte aan omdat er veel mensen wilden emigreren. Vader ergerde zich tegenover ons aan de hardleersheid van de "lesse naars": Alweer "poepel" in plaats van "piepel" (people)! Nu was die hardleersheid wel te begrijpen: de cursisten waren niet jong meer en moesten de studie ondernemen naast hun zware dagtaak. Dat verg de veel doorzettingsvermogen. Karikatuur gemaakt door één van de leerlingen C.J\. A Oktober 2005 39

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 40