Meester Dullemond van de ULO in Noord-Scharwoude Dijkema, Janssonius en Dullemond in 1936, naast de 'oude' ULO aan de Dorpsstraat. (foto coll.C.Dullemond) Het hoofd van de ULO-school was de heer Janssonius. Ik herinner me namen als Dijkema, Stoekenbroek en Van Graafeiland als collega-onderwijzers uit die tijd. Juffrouw Frielink uit de Oosterstraat gaf handwerkles. Janssonius woonde in een naar onze begrippen statige ambtswoning. Het was of je bij de minister op bezoek kwam als je een boodschap moest afgeven, want je moest eerst die grote stoep op om bij de imposante voordeur te komen en dan moest je de knop van de bel zien te bereiken. Een ruk daaraan deed de bel eindeloos voortklingelen. De in het Het schoolhuis, nu het parkeerterrein rechts van Concordia (foto coll.C.Dullemond) Ik heb het huis qua architectuur altijd bijzonder gevon den. Volgens een inscriptie in de voorgevel werd de eerste steen in 1870 door het achtjarig zoontje van burgemeester Kroon gelegd. Een heel oud huis dus dat bovendien ern stig verzakte omdat het oorspronkelijk op een soort terp gebouwd was. Deze werd afgegraven voor de bouw van hotel Concordia, maar hierdoor werd de ondergrond te instabiel. Door de verzakking kwamen brede scheuren in de beide schoorstenen in het midden van het huis. Die werden gewoon dichtgepleisterd, wat natuurlijk geen ge zicht was. De vloer van de lange gang die van voor naar achter liep helde enigszins door de verzakking waardoor knikkers en stuiters vanzelf begonnen te rollen. Ook de deurkozijnen gingen scheefhangen waardoor de deuren er niet meer inpasten. Daar wist vader een oplos sing voor: hij zaagde een driehoekig stuk hout onder aan de deur weg en timmerde die aan de bovenkant er weer op. Na enige tijd werd deze exercitie herhaald zodat er meerdere driehoekige houtdelen aan de bovenkant van de deur te zien waren. Op zolder kon je door een spleet in de muur naar buiten kijken. We hebben er 15 jaar gewoond en er veel avonturen beleefd. Dit was mijn jeugdhuis. Hier kwam (in 1943) ook mijn jongste broer Wim ter wereld. In 1937 verhuisde het gezin naar een woning vooraan in de Oosterstraat (Oosterstraat 3, la ter vernummerd tot 5), waar de commies Koorn gewoond had. De huur moest telkens contant worden overgedragen aan huis baas Harreveld. Inmiddels nam de familie Kasten intrek in het door ons verlaten pand. Naar Langedijk In Noord-Scharwoude werd vader onderwijzer aan de openbare ULO-school. Dat was een promotie die moge lijk gemaakt werd doordat hij voldoende lagere aktes be zat. Het verwerven van zo'n akte was niet makkelijk; het vereiste een stugge avondstudie waar je voldoende "zit vlees" voor moest hebben. Die lagere aktes waren vakge richt: Frans, Duits, Engels, wiskunde enz. Er bestond ook een lagere akte schoonschrijven waar je zelfs inspecteur mee kon worden! Ofschoon vader die akte niet bezat had hij een prachtig, zwierig handschrift. zwart geklede echtgenote van het schoolhoofd deed open en verwelkomde je vriendelijk. We waren ons er niet van bewust dat wij zelf ooit in dat huis zouden gaan wonen. In 1940 ging de heer Janssonius op 60-jarige leeftijd met pensioen; in onze ogen was hij toen een heel oude man. Vader volgde hem als hoofd op. Dat betekende dat we naar dat statige schoolhuis tegenover het gemeentehuis van Noord-Scharwoude moesten verhuizen. 36 Oktober 2005

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 37