M eester D ULO in emnondj van d cJriairwoTLidj lie TUL OOlfdJ door C.Dullemond Inleiding Mijn vader, C.A.A. (Cornelis Arie Adriaan) Dullemond (*1904-+1984), was als leerkracht en hoofd verbonden aan de openbare ULO (MAVO)-school te Noord-Scharwoude van 1934 tot 1969. In het najaar van 1934 vertrok het gezin Dullemond uit Zwammerdam om neer te strijken aan het eind van de Oosterstraat te Noord-Scharwoude: vader, moeder en vier kinderen, allen jongens: Henk (mijn oudere broer, 1928), Kees (ikzelf, 1931), Gijs (1933) en Jan (1934). Jan was een pasgeboren baby die in een rieten reismandje de verhui zing meemaakte. Het huis van het twee-onder-één-kap type staat er nog steeds (Oosterstraat 68). We waren de directe buren van de familie Moraal. Nadat we de eerste dag in ons huis uit bed kwamen liet moeder ons een pril ligusterhaagje in de voortuin zien. Volgens haar hadden de kaboutertjes dat 's nachts aangelegd! In het huis is mijn enige zus (Ank, 1935) geboren. zijn onderwijzersakte haalde weet ik niet, maar zijn eer ste betrekking als onderwijzer had hij in Bodegraven. Hij trouwde in 1927 een klasgenote van de lagere school, Jaan (Adriana Marrigje) Slingerland, na een verlovingstijd van 5 jaar; het was gebruikelijk om pas te trouwen als je een redelijk vast inkomen had. Het begin Vader was geboren in 1904 in Hekendorp, een klein dorp gelegen aan de Hollandse IJssel tussen Haastrecht en Oudewater. Een prachtige, zeer schilderachtige omge ving; een natuurlijke geboorteplaats van overleveringen. Wat verlustigden we ons als kinderen aan de verhalen die daar de ronde deden. Vader kon ze goed vertellen. Hij diste ze op school op als beloning voor geleverde pres taties. Eén van die verhalen waarin hij zelf als klein kind een hoofdrol vervulde was jaren later in een soort geschie denisboek van de streek te lezen. Veel is verloren gegaan door het achteloos weggooien van een manuscript voor een jongensroman. En we hadden de verhalen allemaal uit vaders mond moeten optekenen toen we volwassen waren geworden. Dat is nauwelijks gebeurd. Jammer! A. M. Slingerland op 18-jarige leeftijd (foto coll.C.Dullemond) Hekendorp heette vroeger Goejanverwellesluis, welbe kend door een prachtige schoolplaat in de klas waarop te zien was hoe in de 18e eeuw Prinses Wilhelmina, dochter van de Pruisische keurvorst en echtgenote van stadhou der Willem V aangehouden werd. De columnist Heldring schreef eens een essay met als titel: "Goejanverwellesluis: onze Bastille" 1. Hij beschouwde die gebeurtenis als een keerpunt in onze vaderlandse geschiedenis. In het sluis- huis dat op de plaat te zien was, hebben mijn grootouders van 1914 tot 1926 gewoond. Grootvader Dullemond of één van zijn zoons schutte de boten en de beloning daar voor werd in een klomp aan een hengel gedeponeerd. Als jongen heeft vader menige schuit naar de Wiericke of de Hollandse IJssel gesluisd. Ook daar beleefde hij avontu ren. Op zijn verzoek mocht vader doorleren en bezocht hij de normaalschool of "burgerschool" te Gouda. Waar hij Twee van hun kinderen werden in Bodegraven geboren. In 1932 verhuisde het gezin naar Zwammerdam waar vader hoofd werd van een openbare lagere school die slechts over één lokaal beschikte. Alle zes klassen kregen in dat ene lokaal onderwijs dat verzorgd werd door het schoolhoofd en een onderwijzeres. Zwammerdam is een klein stadje, zo klein dat ze er volgens Hofland zelfs op het station Alphen aan de Rijn, zeven kilometer verderop, nog nooit van gehoord hadden 2. Het was voor de oor log ook arm; vader organiseerde dan ook evenementen zoals een bootreis langs de Oude Rijn waaraan de armste kinderen gratis konden deelnemen. Een uitvoering van de kinderoperette "De Prins van Sind", onder zijn leiding, had kennelijk grote indruk gemaakt, want toen een aan tal jaren geleden in Zwammerdam een schoolreünie werd georganiseerd werden enkele scènes daaruit opnieuw op gevoerd door de kinderen van toen die nu op hoge leeftijd optraden als kabouters! Oktober 2005 35

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 36