s. Volgens een oud verhaal hield deze vogel de wacht en wanneer hij in slaap viel, werd door het vallen van de steen de hele groep gewekt. Neptunus met roer en drietand is afgebeeld voor goed bestuur. In het Schermer polderhuis staat met recht geschreven: 'Blijf waakzaam en geeft U niet over aan slaap'. Dit is nog steeds van toepassing. De eerste druk, in een oplage van driehonderd stuks, werd in 1680 vervaardigd. Dit was dus twintig jaar na de eerste besprekingen. Deze werd gedrukt van de zestien koperplaten en aan elkaar geplakt. De kaarten kwamen in eerste instantie niet vrij in de handel. Intern werden ze verspreid onder belangstellenden. Ze werden ook als rela tiegeschenk gegeven en werden daartoe met de hand inge kleurd door zogenaamde 'kaartafsetters'. Van deze oude gekleurde kaarten zijn er zeer weinig bewaard gebleven. Dit komt omdat bij kaarten, welke aan de wand werden gehangen, allerlei schadelijke invloeden groot waren. Ze verkleurden en werden door rook aangetast. Bijzonder is nog te vermelden dat de Generale Chef van het Franse leger op 24 augustus 1799 de koperen platen van de kaart vorderde en ruim zestig exemplaren liet drukken. De Fransen hadden deze kaarten nodig om hun militai re strategieën mee te kunnen ontwikkelen. Deze waren urgent geworden tijdens de Engels-Russische inval in Noord-Holland. Deze inval was bedoeld om de Fransen uit de Nederlanden te verdrijven. Dit is echter een groot debacle geworden. ei Een klein gedeelte van de kaart, met daarop de Langedijker dorpen en veel namen van sloten in het Geestmerambacht. Voor wie belangstelling heeft deze kaart eens te zien, is er gelegenheid voor. Deze hangt namelijk in het Molenhuijs in het Waarland, in Natuurmuseum Westflinge in Sint Pancras en in 't Regthuis te Oudkarspel. 34 Oktober 2005 mrtrnrm

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 35