H eirinneiringen aan d lie ami ie door Nico Nap Voorwoord van de redactie In 2004 kregen we in 't Regthuis bezoek van Nico Nap en zijn vrouw Stijnie van Lienen uit Den Helder. Nico en Stijnie zijn allebei geboren Langedijkers. Met belangstel ling keken ze naar de verschillende foto's van nering doenden. Hieronder was ook een foto van de familie Nap van café 'Het Rad van Avontuur'. Diverse herinneringen borrelden bij Nico op en op de vraag van onze kant of hij dat ook eens op kon schrijven, kwam het antwoord: ik zal eens kijken. Niet zo lang daar na overhandigde hij zijn herinnerin gen, die u hier nu kunt lezen. Bijna tegelijkertijd bezochten Corry en Nanda Stam, volle nichten van Nico, 't Regthuis. Zij schonken een merklap van wij len hun moeder Nelie Stam-Nap en een serie foto's. Wij vonden dit een goede gelegenheid om de tekst en de foto's van de fami lie Nap te combi neren. Toen er ook nog foto's van Nico's vader, Klaas Nap boven water kwa men, hebben we Nico gevraagd om een verhaal over de bekende dorps smid. Leest u dit sfeervolle verhaal van een tijdsbeeld. jonge leeftijd bij het bouwen van een boerderij in Koedijk uit de hanenbalken is gevallen en daarbij zijn heup brak. En vroeger was dat een ramp en bleef je ongeschikt voor het vak van timmerman. Met een klein beetje geld van een verzekering en wat schuld kochten ze een koffiehuis "de Koffiemolen" aan de Hasselaarsweg in Heerhugowaard. Het is nu een Chinees restaurant met de naam "Silver River". Hoe lang ze daar gebleven zijn en in welk jaar, dat weet ik niet, maar ze zijn daarna verhuisd naar Oudkarspel, naar het café "Het Rad van Avontuur". Café 'Het Rad van Avontuur gevestigd. met daarop de duidelijke aanduiding dat hier ook een sigarenmakerij was Inleiding Mijn grootvader, Cornelis Nap, heb ik nooit gekend, want toen ik in 1938 geboren werd, was hij al gestorven. Dus de verhalen die ik hier schrijf, heb ik van andere mensen. Zoals bijvoorbeeld mijn grootmoeder, Nantje Nap gebo ren Bregman, die in de oorlog '40-'45 vele jaren bij ons heeft ingewoond. En ik, als kleine jongen, hoorde graag die verhalen welke over vroeger gingen. Opa Nap Mijn grootvader Nap was een handige man. Hij is ooit begonnen als timmerman, totdat hij op nog betrekkelijk Dat was vroeger een café met een kleine hotelaccommo datie en een sigarenmakerij. Voor de omgeving Langedijk was dat eigenlijk uniek en de sigaartjes heetten dan ook "Langedijkertjes". Omdat mijn grootvader zelf geen siga ren kon maken, nam hij sigarenmakers in dienst die dat ambacht wel beheersten. Dat waren allerlei verschillende mensen die elders geen vaste betrekking konden begaan en zodoende veelal een zwervend leven leidden. Bij mijn opa kregen ze kost en inwoning met wat loon. Mijn groot vader kreeg in de loop der jaren zoveel verstand van tabak dat hij vele malen uitgenodigd werd door Mr. Eecen van de "Brandwaarborg Verzekeringsmaatschappij" - die veel tabaksdroogschuren op bijvoorbeeld Wieringen in de ver zekering had - om het soort en de kwaliteit te beoordelen. Oktober 2005 27 ML®

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 28