Soms betrof het zieke dieren die na slachting werden af gekeurd als zijnde ongeschikt voor consumptie. Daar was de keurmeester gelukkig zeer streng in. In twij felgevallen werd een stukje van het vlees gezonden naar Alkmaar, waar het nauwkeurig werd onderzocht en op kweek gezet. Als dan bericht van afkeuring kwam, moest het beest worden begraven. Dit gebeurde op het zogenaamde Vrouwenlandje. Dit was een akkerpunt die uitstak in het Barnewiel die werd ge bruikt als vuilstortplaats. Daar moest dan een gat worden gegraven van een behoorlijke diepte waarin het dier dan werd begraven. Dit gebeurde altijd onder toezicht van de politie, in dit geval de gemeenteveldwachter Boon. Heden verkrijgbaar in de noodslachtplaats te Oudkarspel: pri ma koevlees voor een kwartje per pond. Zegt het voort, zegt het voort," riep Piet van Brandje. Soms werd alleen het dorp Oudkarspel omgeroepen, maar in geval van een koe, waar heel wat ponden vlees aan zaten, werden twee dor pen omgeroepen. Na een aantal slagen op de grote koperen bekken, werd dan bekend gemaakt dat er in de noodslachtplaats prima koevlees te verkrijgen was tegen de prijs van 25 cent voor de koelappen, 40 cent voor de biefstuk per pond. Zegt het voort, zegt het voort!" Meestal gelukte het wel om een koe in een paar dagen te verkopen. De huismoeders kwamen in groten getale opdraven voor het goedkope vlees. De mannen kregen een ex tra lapje en waren goed te spreken. Dit in tegenstel ling tot de beroepsslagers die in zo'n week niet veel verkochten. Het beest werd eerst in hanteerbare stukken gehakt en weer in een schuit geladen. Dan werd gevaren door de Achterburggracht naar de sluis in Oudkarspel. Daar doorheen en dan een stukje Voorburggracht, tot aan het Barnewiel. Over het vlees werd dan een fles carbol ge sprenkeld om te voorkomen dat het zou worden opgegra ven en alsnog worden opgegeten. Gelukkig is aan deze toestand een einde gekomen in het jaar 1939, aangezien het toch wel een zeer onhygiënische toestand was. Na 1939 werden de dieren vervoerd naar Schagen waar ze in de zogenaamde verwerkingsinrichting werden ge slacht en verwerkt. Het afgekeurde vlees werd vernietigd in de destructor. Zieke dieren Dat was dan hoe het ver- Het Barnewiel met bij het x het Vrouwenlandje. Een vuilstortplaats waar ook het afgekeurde vlees liep bij een gezond dier werd begraven. Het Vrouwenlandje is nu een parkje ten noorden van de Kasteelstraat. Oktober 2005 21

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 22