X Herberg 't Huis de Brederode' Recentelijk doken twee schalen op van buitengewone af meting. Het staat vast dat zij afkomstig zijn uit de voor malige herberg. Het zijn geen gewone etensborden maar eerder schalen voor het opdienen van grote maaltijden, salades en dergelijke. Misschien hebben de vissers uit Amsterdam hiervan wel eten tot zich genomen. Aan de hand van het merk van Petrus Regout uit Maastricht kan worden vastgesteld dat beide schalen zijn gemaakt tus sen 1860 en 1880. De heer Buckman herinnerde zich dat ten behoeve van een diner van het waterschap een grote vis was besteld in IJmuiden, wellicht bij een familielid die daar woonde. In een zijkamertje lag de vis op één van de grote schalen te wachten om 'geslacht' te worden. Het jongste zusje van de heer Buckman had zich kennelijk wat misdragen en werd het zijkamertje ingestuurd. Toen zij na een tijdje panische angstgeluiden maakte, ging haar moe der kijken. Het bleek dat de vis nog bij lange na niet dood was en uit de schaal was gesprongen. een verantwoord plannetje kan ontstaan, gebaseerd op de aloude Brederode. In het verleden zijn er wel plannen geweest, maar die zijn om uiteenlopende redenen afgeketst. Onlangs werd in het Langedijker Nieuwsblad aangekondigd dat de Fa. Tauber op de plek van de huidige kolfbaan en de verdwenen "Brederode" appartementen zal gaan bouwen. Bronnen: Kuieren door Historisch Langedijk deel III z.j. schrijver Jan IJff Middeleeuwse kastelen van Noord-Holland; Mr J.W. Groesbeek; Haarlem 1981. Diverse krantenknipsels Genealogie van Walraven Dirckz van Brederode; Herman Evers Alkmaar Westfriese Families; 34e jaargang, de familie Slotemaker. De beide grote schalen met daarnaast het merk van de aardewerkfabriek Regout. (foto Rien van Zuijlen.) Of nu het café of de familie Van Brederode is vernoemd, maakt niet uit, maar in Oudkarspel is na de verkaveling wel een Brederodestraat ontstaan in plan Barnewiel. Als laatste is nog een spreuk bewaard gebleven die op een balk boven de ronde tafel stond geschreven. In oud Hollands schrift stond daar: Elck die hier sit, bedencke dit, is onraedt daer, dreigt somsgevaer... kalm 't huijs verlaet. Ghe sijt op straet. Jammer dat dit oude gebouw voor de Langedijk verloren is gegaan. Het is te hopen dat op de open plek nog eens 50 jaar vrijwillige brandweer (van Langedijk); C.Rutsen 1991. Langedijker Streekhistorie door Klaas Zeeman; bewerkt door Jan IJff; 1993 West-Frieslands Oud Nieuw; 53e bundel 1986, blz 96 104. 'Herinneringen aan Westfriese herbergen, kasteleins en balmuzikanten', Joh.M.Ridderikhoff. Uit dezelfde bundel, blz 105-114, 'Muzikanten trekken voorbij', N.J.Groot. Informatie verstrekt door de heer A.Vis te Mook, J.IJff te Noord-Scharwoude, mevr.T.Jonker-Klaver te Noord- Scharwoude, fam.Glas-Möller te Zuid-Scharwoude, de heer F.M.Buckman en diens dochter mevr. M. Buckman te Akersloot en de heer J.A.Vens te Rockanje. Oktober 2005 19

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 20