Herberg 't Huis de Brederode' Enkele onderdelen, zoals het oude uithangbord, bleven bewaard. Van dit bord bestaat nog een leuke anekdote. Oliehandelaar Albert ten Bruggencate uit Broek passeerde geregeld de herberg in Oudkarspel. Het viel hem op dat het schild, met daarop het kasteel Brederode in Santpoort, er lelijk begon uit te zien. Toen hij de kastelein hierover aansprak, zei deze: "Den gnap je 't maar d'rs voor me op." Wetende dat Ten Bruggencate geen onver dienstelijk amateurschilder was. Enige tijd later kwam het schild terug, maar de kastelein herken de niet meer zijn oude kasteel in de afbeelding. Wat was het geval? Toen Ten Bruggencate het geheel had schoongemaakt en in de grondverf had gezet, wist hij niet meer hoe de voorstelling er had uitgezien. Hij had evenwel nog een sigarettenplaatje met daarop het Muiderslot. Zodoende prijkt op het oude uithangbord nu nog steeds het verkeerde kasteel. Het oude uithangbord (met Muiderslot) is gelukkig bewaard ge bleven. (foto Rien van Zuijlen) Tijdens de brand rennen buurtbewoners met inventaris en beddengoed over straat. Het hui dige Regthuis werd dubbel bewoond door twee gezinnen: vóór woonde meester Limonard en achter de familie Stammis. De man met de pet is brandweerman Cobus van der Zel. Te zien is dat hij onder het broodventen plotseling is weggelopen. De geldtas hangt nog op zijn buik. (foto's Herman Möllercoll. fam. Glas-Möller) Wat is er nog over? Een treurig detail is dat begin jaren '50 plannen be stonden om 'De Brederode' tot mo nument te laten verklaren. Schilder Dirk Dirkmaat uit Noord-Scharwoude had hiervoor al verregaande plan nen gemaakt. In Zuid-Scharwoude werden op dat mo ment opmetingen De overgebleven kolfbaan van 'De Brederode' deed jarenlang gedaan voor sloop dienst als stalling voor caravans. (foto Cor Oudendijk) en herbouw van de boerderij van Van Twuyver in het Openluchtmuseum te Arnhem. Dagelijks toog men vandaar naar Oudkarspel om de oude herberg aan een nader onderzoek te onder werpen. Helaas doorkruiste de brand alle gemaakte plan nen. Na de brand werden de overblijfselen van de herberg vrij snel opgeruimd. Herbouw vond niet plaats en gedu rende de laatste vijftig jaar is de plek bedekt met gras. Alles, inclusief de oude kolfbaan, ging over in handen van carrosseriebouwer Van Oversteeg. Na zoveel jaren met een andere bestemming maakt de nog bestaande kolfbaan een desolate indruk. 18 Oktober 2005

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 19