Herberg 't Huis de Brederode' Van het echtpaar Klaver bestaan geen foto's uit de tijd dat zij de Brederode uitbaatten. Uit hun later leven hebben wij wel een afbeelding. (foto familie Klaver) De destijds bekende band 'The Rhythm Boys' speelde tij dens de kermis bij Schilderman en bij Klaver was het ei genlijk te stil. Er heerste wel vaak een gezellige sfeer aan de ronde tafel waar veldwachter Prins ook graag even aanschoof. Ook dorpsomroeper Piet Forrer en vrouw Brandje waren bezoekers. Op 30 maart 1954 brandde het café midden op de dag tot de grond toe af. Het grotendeels houten gebouw was een gewillige prooi voor de vlammen. Een harde westenwind zorgde ervoor dat blussen onmogelijk was. Het naastgelegen oude raadhuis (Regthuis) kon behou den blijven. Nu wilde het toeval dat de wisselloper van de brandverzekering kort daarvoor om de premie langs was geweest. Moeder Klaver was niet thuis en er werd gevraagd om later nog eens langs te komen. De brand kwam op het moment dat de familie Klaver te boek stond als 'wanbetaler'. De verzekering keerde daar door niet volledig uit. Ten behoeve van het gedupeerde gezin stond de gemeente Langedijk toe dat er een inzame ling onder de bevolking werd gehouden. In totaal f 1250,- werd er opgehaald. Thea was nog een schoollopertje toen haar ouders van uit Oude Niedorp kwamen en het café gingen uitbaten. Zodoende herinnerde zij zich de verbouwing van de Openbare Lagere School. De kin deren werden 'gestald' op ver schillende plaatsen: de vijfde en zesde klas in de vergaderzaal van 'de Brederode', de eerste en twee de klas in café 'De Olifant' op de Luizeknip en de derde en vierde bij zuurkoolfabriek Hart. In februari 1953 bewoog de ach terkant van 'de Brederode' angstig op en neer, maar er ontstond geen schade. Ook de stalling kreeg het zwaar te verduren. Pas een tijdje na de storm zakte de stalling zonder waarschuwing in elkaar. De brand in 'De Brederode' trok veel publieke belangstelling. Links is de kolfbaan nog te zien. Een foto van 'De Brederode' begin ja ren '50. Op de reclame van Heineken is de naam van de kastelein S.Klaver te zien. Let op de grote emaille reclame borden van Rijnbende, Flyer en Coca Cola. (foto Herman Möller) Oktober 2005 17

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 18