Herberg 't Huis de Brederode' Kasteleins Arent van Latensteijn De al eerder genoemde Arent van Latensteijn kocht in 1717 de herberg. Van wie is onbekend. Van Latensteijn woonde in Alkmaar en kwam oorspronkelijk uit Gelderland. Hij trouwde met Aaltje Pieters Hillen uit Oudkarspel. Drie generaties Slotemaker Gerrit Slotemaker werd in Noord-Scharwoude geboren op 1 maart 1794. We vinden hem samen met zijn vrouw Maartje Kerkmeer, aan het begin van de 19e eeuw als kas telein van 'De Brederode'. Gerrit en Maartje trouwden op 2 juli 1815. Eerst was Gerrit veekoopman en landbouwer, maar rond 1817 moet hij het beroep van kastelein hebben opgepakt. Het is mogelijk dat hij niet alleen Mervan hoef de rond te komen want hij staat ook te boek als bode bij de Directie van het Geestmerambacht. Het gezin Slotemaker kreeg over de periode 1815-1842 in totaal veertien kinde ren, waarvan twee jong overleden. De oudste zoon, Jacob Slotemaker verhuisde bij zijn trouwen naar Sint-Maarten. Trijntje, de oudste dochter, trouwde met Cornelis (Cees) Kroon, een landbouwer uit Oudkarspel. Ook zij was geen potentiële opvolgster. De jongste zoon Pieter (1842-1890) was ook landman, maar zijn weduwe Maartje Borst stond later te boek als kasteleines. Toch is het niet aannemelijk dat zij dat was van 'De Brederode', omdat haar zwager en later diens oomzegger hier de scepter zwaaiden. gementhouder. Het echtpaar kreeg geen kinderen. Aagtje van Twuyver overleed op jonge leeftijd in 1876. Het ziet ernaar uit dat haar man daarna alleen de zaak heeft ge rund. Toch is de naam Slotemaker daarna nog lang ver bonden geweest aan het café. Plusminus dertig jaar was kleinzoon Gerrit Slotemaker, getrouwd met Geertje Borst, de uitbater. Gerrit III, geboren in 1852 te Winkel, was de zoon van Jan Slotemaker en Grietje Eecen, een dochter van houthandelaar Gerbrand Eecen. Jan, de oudere broer van Gerrit II, is overigens geen kastelein geweest, maar achtereenvolgens schipper, aannemer en broodbakker. Gerrit III Slotemaker (1852-1916) en zijn vrouw Geertje Borst (1853-1929) Maartje Borst Aalb.dr (1844-1915), gehuwd met Pieter Slotemaker en in haar leven kaste leines, maar kennelijk in een ander café in Oudkarspel. Het twaalfde kind van Gerrit en Maartje heette óók Gerrit. Hij was in 1836 te Oudkarspel geboren en moet in de her berg zijn opgegroeid. In eerste instantie was deze Gerrit II landbouwersgezel, maar toen hij in 1864 trouwde met Aagtje van Twuyver uit Zuid-Scharwoude moet hij vrij snel daarna zijn vader zijn opgevolgd als kastelein en lo- Oktober 2005 13

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 14