Indeling van herberg11 Huis de Brederode' =3 7 6 wc wc 8 1. 1a. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. gang Café Kelder Woongedeelte Vergaderzaal grote diners van polderbesturen etc. Vier slaapkamers voor gasten Stalling Kolfbaan Toneel Tap De indeling van De Brederode, de stal en de kolfbaan aan de hand van aanwijzingen van de heren Bram Vis en Jan IJff en mevr.Thea Jonker-Klaver. Een grappig detail is de vermelding van de ongemakken bij de opvoering van grote toneelstukken en operettes. Bij grote gezelschappen was er onvoldoende ruimte voor de spelers om zich om te kleden achter het toneel. Dit moest dan gebeuren in het achterste gedeelte van de herberg. Men moest dan de toneelzaal/kolfbaan verlaten via een trap aan de noordzijde, langs het koetshuis lopen en daar na weer naar binnen in het café. Overigens was ook de va riatie aan decors niet geweldig groot. Er bestonden slechts twee decors: een kamer en een tuin. Het stuk zal wel zijn aangepast aan het decor en niet andersom. Herberg 't Huis de Brederode' Fotograaf Van der Aa uit Alkmaar maakte rond 1900 deze opname van de herberg. Dat het een pleisterplaats was, blijkt wel uit het bord met het opschrift: 'Stalling Kojfijhuis'. Verenigingen Elke vereniging op Langedijk hield uitvoeringen in de herberg. Zo ook in het dorp Oudkarspel. In 1866 ontstond het zanggezelschap 'Orpheus' onder leiding van meester Jan Vis in 'De Brederode'. Na de opheffing in 1898 werd in 1910 een operettegezelschap opgericht met de naam 'Caecilia', óók in Oudkarspels herberg. In 1887 werd er de kolfsociëteit 'Onder Vrienden' opgericht. Bekend in die jaren was ook de toneelvereniging 'Jong Leven'. Deze vereniging bestaat niet meer. Turnvereniging 'Hercules' had ook de bakermat in Oudkarspel. Van de jeugdafde ling van deze club bestaat een mooie oude foto van rond 1900, genomen vóór het café van Slotemaker. De naam staat in het bovenlicht van de deur. Aardig detail is dat de toekomstige kastelein Cor Vis hier als jochie voor zijn latere café staat. In het verleden schreef iemand cijfers op de originele foto. Jammer, maar nu we ten we wel een flink aantal namen van de jeugdgroep van 'Hercules'. l.Gijs van Dort, 2.Cor Vis, 3.Frans Tauber, 4.Hendrik Tauber, 5.Cor Kroon Czn, 6.Piet Slotemaker, 7.A,Kramer, 8.Piet Rezelman, 9.Piet Borst Jzn, lO.Aris Bakker, 11. Weeland, 12.Willem Verkroost, 13.Herman Eiland, 14.Jan Kuilman, 15.?, 16.Arie Schuit, 17.Cor Rootjes, 18.Klaas Lek, 19.?, 20.Gert Hart, 21.Jacob Smit. De leider aan de linkerkant is Jan Schrieken. 12 Oktober 2005

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 13