X Herberg 't Huis de Brederode' Op een pentekening uit 1736 van Cornelis Pronk staat het oude Regthuis afgebeeld dat in 1799 zou worden verwoest door de strijd tussen Engelsen en Fransen. Links staat een gebouw dat niet helemaal voor een gewoon woonhuis kan doorgaan. Tussen de deur en het raam hangt een aankondigingsbord, iets kleiner dan dat aan de gevel van 't Regthuis. Recht daarboven lijkt een schild te hangen dat ook op latere foto's aan de gevel van 'De Brederode' hangt. Het stelde het kasteel van Brederode te Santpoort voor. Op een gewassen pentekening van Jacobus Andreas Crescent (1768/69-1819) uit juli 1814 staan herberg en Regthuis eveneens naast elkaar afgebeeld. Het in 1799 verwoeste en in 1808 herbouwde Regthuis oogt vrij nieuw, maar de herberg er links naast moet vele jaren ouder zijn. De oude kruisvensters die Pronk nog te kende, zijn vervangen door grotere ramen. Het schild hangt niet meer plat op het voorschot, maar lijkt nu een uithangbord te zijn. Uiterst links is een houten gebouwtje te zien, dat de voor loper is van de nu (nog) bestaande kolfbaan. Het zal het 'vermaeckelijk speelhuis' uit 1717 zijn. Tussen kolfbaan en herberg staat een houten stal met daarboven een hooiberging. Het duidt er op dat er een pleisterplaats was voor rijtuigen. Van het kolven in de kolfbaan bestaan enkele foto's uit een ar tikel in een oud tijdschrift. Opvallend waren de slierten aan de zolder. In hetzelfde artikel wordt gesproken over 'Het Huis de Brederode' als zijnde een veertiende eeuwse herberg. De bron van deze bewering is vooralsnog niet achterhaald. De tekening van Crescent uit juli 1814 met een zeer gedetailleerde weergave van de herberg. De houten kolfbaan moet zo'n 75 jaar na het maken van de tekening zijn vervangen door een nieuw exemplaar. In de Zijper Courant van 1 dec. 1889 lezen we namelijk: 'De nieuwe kolfbaan van den heer G.Slotemaker te Oudkarspel blijft bij voortduring uitstekend voldoen en lokt nogal uit tot bezoek van heeren liefhebbers van het echte nationale kolfspel. De voor een paar jaar geleden opgerichte kolf sociëteit verkeert in bloeienden staat en neemt nog steeds in ledental toe. De kolfbaan, nu ook in gericht tot het geven van tooneel- en zanguitvoeringen, blijkt voor dat doel ook bizonder geschikt.' De heer F.M.Buckman uit Akersloot, zoon van de kastelein Hein Bückmann, herinnert zich nog goed dat met kermis de kolfbaan werd omgetoverd in een dansvloer. De palen werden dan verwijderd en op de kolfvloer wer den eiken delen gelegd die bewaard werden onder het toneel. De planken zijn in de Tweede Wereldoorlog ver stookt vanwege brandstofgebrek. 't Huis de Brederode' is jarenlang een pleisterplaats ge weest voor reizigers. Langzamerhand ontwikkelde de lo kaliteit zich tot de hoofdherberg van Oudkarspel. Oktober 2005 11

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 12