Herberg 't Huis de Brederode' Beide familiewapens lijken namelijk heel sterk op elkaar. De rode leeuw in beide wapens duidt op afstamming uit het grafelijke huis van Holland. Uiteindelijk is vastgesteld dat de krul in de staart van de leeuw die van Van Teylingen aanduidde. Deze familie leek ook het meest voor de hand liggend, omdat zij ooit ambachtsheren van Oudkarspel zijn ge weest. Het wapen in de muur is daarna in de juiste fami- liekleuren geschilderd. Toch bleef er de vraag bestaan hoe het kon dat beide wa pens zo op elkaar leken. Temeer omdat naast 't Regthuis vroeger 'Het huis de Brederode' had gestaan. Misschien ligt de verklaring in het feit dat de nakomelingen van Dirk van Theylingen (van Brederode), levend van 1180 tot 1236, zich Van Brederode zijn gaan noemen. Hierdoor is het mogelijk dat twee families bijna identieke wapens voerden. De schout en de secretaris Hoe oud de herberg precies was is moeilijk na te gaan. Aangenomen mag worden dat reeds vóór 1700 er een pleisterplaats bestond in het centrum van Oudkarspel. Er is een jaartal ge noemd van 1650, maar dit is erg moeilijk na te trek ken. Wel bleek bij de sloop van de verbrande resten in 1954 dat op een spant het jaartal 1717 stond gehakt. De oudste zoon van de al genoem de Willem Dirksz van Breeroo, was Cornelis. Hij noem de zich volledig Cornelis Willemsz van Brederode en werd schout in Oudkarspel. De grafzerk van Willem Dirksz van Breeroo ligt nog altijd in de Allemanskerk te Oudkarspel. De schout was een soort ordehandhaver en in die functie trad hij bijvoorbeeld ook op als aanklager in civiele rechts zaken. Het was in die tijd niet ongebruikelijk dat men ver gaderde ten huize van de schout. Daarom is het heel aannemelijk dat het woonhuis naast het Regthuis 'Het huis van Brederode' werd genoemd. Bekend is ook dat Huijbert Cornelisz van Brederode, de zoon van de schout, van 1667 tot 1692 secretaris van Oudkarspel is geweest. Omdat dergelijke ambtenaren zelden konden leven van dit werk, hadden zij vaak één of meerdere banen erbij. Het zou best mogelijk kunnen zijn dat de schout en later diens zoon de secre taris, een herberg uitbaatten naast het Regthuis. Bekend is in ieder geval dat op 16 janu ari 1684 een publieke verkoping werd gehouden ten huize van Huijbert van Brederode. Ook wordt beschreven dat de vierschaar (het rechtsprekend college) bij de schout bijeen kwam. Toen de familie later niet meer in Oudkarspel woonde, bleef de naam toch behouden bij de volgende kasteleins. De herberg De amateur historicus Klaas Zeeman (1878-1962) noemt geen duidelijke bron wanneer hij het heeft over 'Het huis de Brederode'. Hij noemt een eigendomsbewijs uit 1717 waarin Arent van Laetensteijn eigenaar werd van een 'huijs ende erve, met een vermaeckelijk speelhuis, stal en wagenhuis, kookhuis, bleekveld en moestuintje, staande en gelegen in Oudkarspel, ten westen van de Herestraat (=Dorpsstraat), ten noorden belend aan het dorpsraad huis, alles geoppropineerd (=samengevoegd) tot een her- berghe genaamd 'Huis de Brederode'. ///J' <ira/Jf/. De pentekening van Cornelis Pronk toont de herberg naast het oude Regthuis in het jaar 1736. 10 Oktober 2005

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 11