H t H lb em lie Herod He red ei0 11 IS d door Cor Oudendijk 9 UljBttif&i Inleiding Links naast 't Regthuis stond tot voorjaar 1954 de herberg "'t Huis de Brederode". Een heel oud etablisse ment dat op oude afbeeldingen een soort eenheid vormde met het naast gelegen Regthuis. Waarom heette deze uitspanning zo en wie hebben er gewoond? In het hierna volgende wordt ge probeerd een zo compleet mogelijk overzicht van deze oude herberg te geven. De familie Van Brederode Het adellijk geslacht Van Brederode is een oude familie die teruggaat tot zo'n duizend jaar terug. De gehele familie hier uit de doeken doen, zou een brei aan informatie opleveren waar niet meer uit te ko men is. Het schijnt dat de Brederodes afstammen van de graven van Holland. Reinoud I, de zesde heer van Brederode, had een jongere broer, genaamd Walraven. Via Dirk, een bastaardzoon van deze Walraven, ontwikkelde zich een aparte Brederode tak. De van oor sprong adellijke familie huwde meer en meer met 'gewone' burgers. Vijf generaties na Dirk Walravensz bas taard van Brederode treffen we in Oudkarspel Willem Dirksz aan. Hij voerde niet speciaal de achter naam Brederode. Willem stond te Het kasteel 'Het huis te Brederode' in Santpoort. boek als 'cramer tot Outcarspel'. Van deze Willem bestaat nog de grafzerk in de Allemanskerk te Oudkarspel. Hier heet hij echter Willem Dircs van Breeroo. Hij overleed op 30 januari 1637. Het wapen op de zerk lijkt verdacht veel op het wapen dat in de noordmuur van 't Regthuis is aangebracht. Het kasteel Brederode Santpoort vormde de poort tot de zandrug waarop in de 13e eeuw kasteel Brederode gebouwd werd. De naam Brederode is vrij makkelijk te verklaren. Het betekent in feite een uitgestrekt breed terrein waar de bossen gerooid waren om het slot te bouwen. Er was dus 'breed gerooid'. Het hele complex van 'Het huis te Brederode' bestond uit drie afdelingen. Het kasteel zelf was van de voorburcht gescheiden door een gracht met daarover een brug. De voorburcht was weer verbonden met een buitenhof met daarop een boerderij en stallen. De ingang van het kasteel werd beschermd door rechts een zware vierkante toren, de donjon. Links stond een ronde toren. Op de andere hoeken stonden twee kleine donjons. Hierin lijkt het kasteel sterk op bijvoorbeeld de verdwenen Nijenburgh bij Oudorp en de Nuwedoorn bij Eenigenburg. Het kasteel werd een paar keer belegerd en in 1426 behoorlijk beschadigd. Later raakten grote delen bedekt onder het stuifzand. Verdwenen is het echter niet. Nog steeds spreekt 'de ruïne van Brederode' in Santpoort tot de verbeelding. Familiewapen Bij een opschilderbeurt van 't Regthuis bleek enkele jaren geleden dat het familiewapen in de noordmuur dezelfde kleuren had als het oude gemeentewapen van Oudkarspel in de oostgevel. Dit leek niet geheel correct. Navraag bij de Hoge Raad van Adel leverde op dat de kleuren inder daad niet klopten. Punt van discussie was om welk wa pen het nu eigenlijk ging, dat van Van Teylingen of Van Brederode. Oktober 2005 9

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 10