Neringdoenden in Langedijk. excursie: *-*-» SUNLIGHT ZEEP FABRIEKEN In de jaren '40 moet het winkeltje zijn gesloopt om plaats te maken voor het oprijpad van zuurkoolfa brikant Jan Kramer. Ter vergelijking een foto van de toestand in het jaar 2000. Daar waar het winkeltje van de wed. Bekker ooit stond is nu, zoals gezegd, het op rijpad van Molenaar. In 1939 maakte een groep dames uit Broek een uitstap je naar de Sunlightfabrieken in Vlaardingen. Klaas ten Bruggencate verstrekte alle namen bij deze foto. Daar waar de volledige naam niet exact bekend was, is 'me vrouw' gebruikt. Bovenste rij v.l.n.r.: l.Mevr.Bak-Kommer, 2.Bregje Bak-Groen, 3.Alie Bak-Maakal, 4.Mevr.Visser uit Heerhugowaard (met half gezicht), 5.M.Boon-Balder, 6.G.Bak-Schenk, 7.Trien Kostelijk-Slot, 8.Mevr.Wagenaar-Gootjes, 9.Mart Nerwen-Winder, 10.Mevr.Bak-Romeijn, 11.C.Vroegop-Kieft. Boven G.Bak-Schenk staat nog Mevr.Kouwen-Wiering en daarnaast Mevr.Balder-Booij. 4e rij: 1.F.Stins-Hillen, 2.T.den Hartigh-Boskamp, 3.Mevr. Brouwer-de Koning, 4.Renske Kamp-Salverda, 5.A.Balder-v.d.Molen (van de plaats Kavelotje aan de Westerweg), 6.Mevr.Zuidam, 7.Mevr.Ooijevaar-Spaan (iets hoger), 8.Mevr.v.d.Heide (van de dominee) 9.Katrien Drink-de Waard, 10.Jaan v.d.Wal-Hoogschagen, 11.Jantje Kostelijk, 12.Mevr.Peters, 13.Mevr.Hopman-Dekker. 3e rij: 1.G.v.d.Poll-Slot, 2.Mevr.v.d.Ameide, 3Mevr.Huibers-Kamp, 4.Mevr.Akkerboom uit Zuid-Scharw. 5.Ma Smit, 6.Mevr.Kuitwaard, 7.Reinoutje Bak-ten Bruggencate, 8.Mevr.Strijbis-Kostelijk, 9.Juffrouw Liseling, 10.Trijn Bak-Dekker (Zwarte Trijn) 2e rij: 1.T.Bakker-Heinis, 2.Anne Bak-Dekker, 3.Tine Brons, 4.P.Bak-Riedel, 5.Mevr.Keizer-Koedijk, 6.Mevr. Dekker, 7.Mevr.Wiersma-Dekker, 8.Mevr.van Doornum, 9.Mevr.Wa- genaar-Leijen, 10.Kee Bak-Tromp, 11.Wijven Schenk-Bak. 1e rij: 1.Mevr.Balder-Strijbis, 2.Mevr.Glazekas-Kuitwaard, 3.Leentje Blokker-Bobeldijk, 4.Daatje Elferink, 5.Mevr.Romijn, 6.Mevr.Kossen-Bak, 7.Mevr.Ten Bruggencate-Bak, 8.Mevr. Kostelijk-Bak, 9.Mevr.Madderom. Wat velen misschien niet weten is dat Sunlight zeep ont stond in Engeland in 1884. De bedenker van het product was William Hesketh Lever, zoon van een kruidenier uit Bolton in Lancashire. Zijn idee groeide later uit tot een complete plaats 'Port Sunlight' genaamd, gelegen aan de rivier de Mersey tegenover de stad Liverpool. In het plaatsje woonden en werkten de werknemers van Lever. In eerste instantie exporteerde de fabriek de zeep vanuit Engeland. Later ontstonden in verschillende landen filia len, zoals die in Vlaardingen in 1917. Lever werd later een Anglo-Hollandse multinational met de naam Unilever. -■ -• ,:T Uitje naar de Sunlightfabrieken Oktober 2004 7

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 8