L Hoenc ten in iL^angec ILijk eiringdj Het is bijna niet voor te stellen dat op het oprijpad van de firma Molenaar, links naast Café 'De War', een huisje met winkeltje heeft gestaan. Op de eerste kadastrale kaart uit plusminus 1830 staat aan de oostzijde van de Dorpsstraat, om precies te zijn op Sectie C nr 65, een grote boerderij. Hij behoort aan Pieter Schilder toe. Rechts ernaast ligt een open stuk grond. Later zou daar het café Fortuin verrijzen. Het is vrij lastig om de bebouwingsgeschiedenis van dit stukje dorp weer te geven. Bij het kadaster komen tal loze verdelingen, splitsingen en samenvoegingen voor. Destijds heeft Dirk van der Wielen uit Koedijk dit voor mij nauwgezet op papier gezet. Alles hier noemen zou de lezer echter alleen maar afschrikken. Aangenomen mag worden dat het huisje met winkeltje gebouwd is rond 1895. Volgens zeggen zou het pandje in of kort na de Tweede Wereldoorlog zijn gesloopt. Zoals gezegd, stond het winkeltje pal tegen het café For tuin aan dat in vroeger jaren toebehoorde aan Pieter de Geus. In later jaren was Willem ter Burg hier de uitbater. Na een leven als 'Old Dutch" en ''t Stippie' heet het nu 'De War'. Ten tijde van de foto was de weduwe Bekker degene die het snoepwinkeltje dreef. In 2004 was het thema van de expositie in 't Regthuis 'Langedijker neringdoenden'. Vele facetten hebben we daar getoond en we kwamen er achter dat het begrip 'ne ringdoenden' heel breed is. Het zou ondoenlijk zijn om de gehele middenstand in Langedijk sinds 1900 hier te bespreken. We kozen voor een beschrijving van het piepkleine snoepwinkeltje dat ooit in Zuid-Scharwoude stond en een uitje van de Broeker huisvrouwen naar de Sunlightfabrieken. Van de weduwe Bekker is bekend dat zij op 80-jarige leef tijd nog vrolijk over de Voorburggracht schaatste. De redactie houdt zich aanbevolen voor aanvullende in formatie over het winkeltje en de weduwe Bekker. Op de foto, die is genomen in noordelijke richting, zien we rechts het café 'Fortuin'. Duidelijk is links ernaast het piepkleine winkeltje te zien. De weduwe Bekker heeft speciaal voor de fotograaf een schoon boezel voorgedaan. Twee klanten staan met hengselmand voor de winkel. Achter de winkelruit rechts zijn duidelijk de stopflessen met zuurtjes te zien. Oktober 2004 door Cor Oudendijk Een heel klein winkeltje 6

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 7