Langedijker veldwachters. Op deze foto, gemaakt in de raadzaal van Broek, staan twee veldwachters. Geheel rechtsachter staat Rijksveldwachter Willem Jongepier (zie Noord-Scharwoude) en naast hem gemeenteveldwachter Roelof Nieuwenhuis. De overige namen zijn: Vooraan:1.H.Schelhaas (secr.), 2.Rens Slot (weth.), 3.Pieter Slot (burg.), Arie Glas (weth.) en diens vrouw A.Glas-Jonker. Achteraan:1.Joh.Groot (gem.opzichter), 2.schoolhoofd Mr Zaal, 3.van Zuijlen, 4.Zuidam, 5.Otto Koedijk, 6.J.Smak, 7.C.Oyevaar, 8.G.Ven. Voor het huis van Van den Bosch begon het viertal de poli tieman te provoceren zodat deze hen sommeerde om weg te gaan. De ware toedracht blijft, ondanks de uitgebreide verslagen in de krant, wat onduidelijk. Het gesar ontaard de echter uiteindelijk in het lossen van enkele pistoolscho ten door de veldwachter, die later vertelde dat hij zich be dreigd voelde. Ongelukkig genoeg trof een kogel de jonge Maarten Kool recht in de hartstreek. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Groot was de verslagenheid in Broek. Veldwachter Van den Bosch kon na het gebeurde niet in Broek aanblijven en werd, nadat hij op non actief was ge steld, begin 1937 overgeplaatst naar Nieuwer-Amstel. Bronnen: Schriftelijke mededelingen van de heer S.Parma te Hilver sum. Schriftelijke bijdrage van de heer J.Marsman Sr te Noord- Scharwoude aangaande veldwachter Jan Kuijper uit Oud karspel. Mondelinge mededelingen van wijlen de heer A.Prijs te Noord-Scharwoude, de heer W.Grimijzer te Oudkarspel, C.Boon te Zuid-Scharwoude en Jb van Beek te Nieuwe Nie- dorp. Financiële administratie van de voormalige gemeenten Broek op Langedijk, Zuid-Scharwoude, Noord-Scharwoude en Oudkarspel; Regionaal Archief Alkmaar. Schriftelijke overleveringen van zijn vader door Klaas ten Bruggencate. Herinneringen van Jan IJff en Cor Oudendijk, soms uit overlevering. Geb.-huwelijks- en overlijdensregisters en bevolkingsregis ters; Regionaal Archief Alkmaar. Oud- en secr.archief gemeente Broek op Langedijk 50.2.1(1) en Zuid-Scharwoude 1805-1892 (50.2.1(13) Regionaal Ar chief Alkmaar. T' Uwen dienst, de geschiedenis van de politie in Nederland vanaf de Middeleeuwen tot de Tweede Wereldoorlog; Frank van Riet; Schiedam Scriptum Books, 1995. Holland rond 1840; Culturele Raad Noord-Holland en Zuid-Holland; Pirola Schoorl 1990. Knipsels en verslagen over het bloedige drama in september 1936; verzameld door wijlen M.Kool; St.Langedijker Verle den, inv. Nr. 4B 3.9 Kuieren door historisch Langedijk; deel IV Lage Landen, hoge sprongen; Nederland in beweging 1898 1998; 100 jaar Rabobank; Wormer Inmerc 1998. Politieverordening van de Banne Oudkarspel van 1925; St.Langedijker Verleden,inv.nr.1O 4.4 Keur- of Politieverordening der banne Zuid-Scharwoude van 1934; St.L.V. inv.nr. 3Z 4.4 Algemeene Politieverordening der gemeente Broek op Lan- gendijk; St.L.V. inv. Nr 4B 4.12 56 Oktober 2004

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 57