Langedijker veldwachters. -H- P. D. PLUISTER, 4 Broek op Lange&ijk. Deze foto vormde de aanleiding tot het uitzoeken van de veldwachters. Pieter Dirkmaat staat hier in het oude gemeentehuis van Broek (vóór 1910). De jongen aan de tafel is waarschijnlijk een Biersteker. De anderen zijn onbekend. Het bewaken, huren van een rijtuig, reiskosten en verte ring bedroegen f 12,45. Overigens betaalde de gemeente Broek op Langedijk het jaar daarop nog steeds de verple ging van genoemde Hazebeeld. We lazen al eens dat de veldwachter de straatlantaarns opstak, maar Dirkmaat kreeg drie rijksdaalders per jaar om ze 'te blusschen'. Op 26 november 1911 vertrok het gezin naar Amersfoort. Dochter Guurtje was toen inmiddels op 14-jarige leeftijd overleden. Roelof Nieuwenhuis gemeenteveldwachter Uit Bloemendaal kwam in juli 1922 de gemeenteveld wachter Roelof Nieuwenhuis. Hij bracht zijn vrouw Alei- da Hardick mee, geboren in Enschede, en twee kinderen. In Broek werden nog eens twee kinderen geboren. Nieu wenhuis was nog geen 35 jaar toen hij werd aangesteld. Reinier Cornelis van den Bosch brigadier rijksveldwacht Brigadier Van den Bosch heeft maar kort in Broek gestaan. Toen hij in juni 1936 werd aangesteld heeft deze veld wachter wellicht niet kunnen vermoeden wat hem bo ven het hoofd hing. Reinier Cornelis van den Bosch werd geboren te Amsterdam op 4 augustus 1893. Vóór hij met zijn vrouw Geertje de Gooijer en beide zonen naar Broek kwam had hij in Velsen gewoond.Op een bepaalde ma nier lag de nieuwe wetsdienaar niet zo goed bij de Broe- kers. Door zijn nauwgezette manier van werken en het snel uitschrijven van een bon kreeg hij al gauw de naam een dienstklopper te zijn. Daar waar zijn voorganger met sluitingstijd nog wel eens een oogje dichtkneep, hield Van den Bosch vast aan het voorgeschreven tijdstip van 2 uur. Feitelijk was deze nauwgezetheid de uiteindelijke aanlei ding voor het Waterloo van de veldwachter. Op 23 september 1936 was het Zuidscharwouder kermis. Vanouds was en is dit een kermis die meer volk trekt dan andere kermissen. Ook uit Broek kwamen diverse jonge lui hun vertier zoeken op de kermis in de buurgemeente. In café De Roode Leeuw ging het er gezellig aan toe, maar bij nadering van sluitingstijd ontstond er onenigheid. Vier jongens, drie uit Broek en één uit Warmenhuizen, zoch ten mot met de muzikanten toen die stopten met muziek maken. Twee werden door het groepje in elkaar geslagen. De veldwachters Prins, Nieuwenhuis en Van den Bosch grepen in en trachtten de orde te herstellen, wat uiteinde lijk lukte. Toen de rust in Zuid-Scharwoude was weerge keerd toog Van den Bosch huiswaarts en ging naar bed. Het groepje van vier had evenwel in het hoofd om verhaal te halen op die vervelende veldwachter. Pieter Dirkmaat woonde aan het noordeinde van Broek, vlak bij de dokter. Vandaar dat hij hier staat afgebeeld bij het koetsje van de dokter. Oktober 2004 55

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 56