Langedijker veldwachters. We weten al dat de veld wachter diverse klussen moest uitvoeren, maar dat hij de brandweerlieden eerst uit eigen zak moest betalen is opmerkelijk. Op 14 oktober 1887 woedde er 's avonds kennelijk een flinke brand in Broek. Er waren 22 mannen aan de spuit bezig. Hoogland betaalde elke man twee gulden, voor nablussen twee man drie gulden en verstrekte ze ook nog 'kof- fij en brood' voor f 7,25. Al met al ruim f54,- te decla reren door de veldwach ter. WppPpPI KLEÉÖEREN .GRSSTK Een rekening van de firma Wolzak te Alkmaar voor de gemeente Broek op Langedijk in april 1879. Aangeschaft werden een pet, stropdas en braces voor de veldwachter. Jacob Hoogland gemeenteveldwachter Voor Jacob Hoogland gold in 1885 gelijk al een salaris van f400,- per jaar. Vergeleken met het tijdperk Vroegop bijna acht keer zoveel. Jacob, in 1849 geboren te Schermerhorn, trouwde met een meisje uit Broek vandaan, Aafje Kansen. Het gezin Hoogland kreeg zes kinderen, waarvan er twee jong overleden. Toen Jacob werd aangesteld moet hij rond de veertig zijn geweest. Pieter Dirkmaat gemeente veldwachter De latere veldwachter Pie- ter Dirkmaat kwam op 27 januari 1856 in Broek op Langedijk ter wereld als zoon van landbouwer Willem Dirkmaat en Guurtje Ploeger. Aanvankelijk was Pieter schipper en dat is wellicht de reden dat hij zijn vrouw bui ten de Langedijk vond. Hij vertrok in 1884 naar Haarlem waar hij zijn latere vrouw Martijntje Ouweneel ontmoette. Via Schiedam en Rotterdam, waar vier van hun kinderen werden geboren, kwam het gezin in februari 1894 weer in Broek terecht. Jacob Hoogland op een stokoude foto van vóór 1900 op de zogenaamde 'Staase Plaas' in Broek. Rechts op de plaats van Café De Witte Zwaan staat nu de Ger.Vrijgemaakt kerk. Pieter staat in het bevol kingsregister als veld wachter vermeld, later doorgehaald en verbeterd in gemeenteveldwachter. Hij werd voor deze functie aangesteld op 1 februari 1894. Dit is zo nauwkeurig na te gaan omdat tot op de cent werd berekend hoe veel loon hij ontving. Dat was aanmerkelijk min der dan Hoogland. Pieter kreeg f 81,25 per kwartaal in plaats van de honderd van zijn voorganger. Een bijzondere klus voor Dirkmaat vonden we op 23 december 1895. Toen moest hij P.Hazebeeld be waken en overbrengen naar Gesticht 'Bloemen- daal'in Loosduinen. 54 Oktober 2004 KMAAI^ o n. Damos WsntelS'

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 55