X Langedijker veldwachters. Het zou niet eerlijk zijn om Prins alléén maar af te schilde ren als iemand die zijn werk niet goed uitvoerde. In geval van nood stond hij echt zijn mannetje wel, getuige de af faire rond de Broeker veldwachter Van den Bosch in 1936. Prins overleed op 5 juli 1967 en werd in Zuid-Scharwoude begraven bij zijn eerste vrouw. Broek op Langedijk Cornelis Groot dorpsdienaar Volgens Dr.Langedijk werd Cornelis Groot op 1 mei 1796 benoemd tot dorpsdienaar. Hij moest er vooral toezien dat de inwoners niet werden lastiggevallen door bede laars, landlopers of ander gespuis. De eerste diender deed hiermee zijn intrede in Broek. Zijn salaris was 36 gulden per jaar, waarvan een derde deel op Sint Jacob, een derde deel op Vrouwendag en een derde deel op 1 mei werd uit betaald. Hij kreeg vergunning om één maal per jaar bij de burgers rond te gaan voor een fooi om zijn salaris te completeren. Pieter Maakal gemeenteveldwachter Pieter Maakal is de tweede veldwachter of dienaar der po litie van Broek die te traceren is. We vinden Pieter in 1826 het recht vertegenwoordigen tegen een jaartractement van f 52,- per jaar. Voorwaar geen echte vetpot. Wanneer hij precies werd aangesteld valt niet te achterhalen, maar in 1826 was hij achter in de veertig. Het is dus mogelijk dat hij reeds eerder werd aangesteld. Bij een tweetal ge boorteaangiftes van zijn kinderen in 1813 en 1820 is Pieter 'visscher' van beroep. Hij moet in 1775 zijn geboren en was de zoon van Jacob Abrahamsz Maakal en Antje Pie ters Bik. Waarschijnlijk is Pieter op wat latere leeftijd ge trouwd met Maartje Schermer. Zoals gezegd was het sala ris niet hoog, maar als bijverdienste zien we 'Dagvaarden, Publiqeren, vuur aanleggen en opgnappen der Vergader Zaal', waarvoor hij een bedrag van f 17,90 ontving. Feitelijk wa ren dit bezigheden van een gemeentebode. Ook het leve ren van kaarsen, tabak voor het raadhuis bij het houden der vergadering bracht iets op, al was het maar f 3,90. Pieter Maakal stierf als het ware in het harnas. Hij over leed op 11 mei 1844. Jan Bouwens gemeenteveldwachter Pieter Maakal werd opgevolgd door Jan Bouwens, een landbouwer van tegen de veertig. Jan, een zoon van Si mon Bouwens en Sijtje Duin, was getrouwd in mei 1833 met Aagtje Opdam, dochter van Jacob Opdam en Aafje Nottelman. Na het overlijden van Maakal werd hij in 1844 aangesteld. Verrassend is dat het tractement nog steeds f 52,- per jaar was. Bouwens bleef twintig jaar veldwach ter in Broek en al die tijd kreeg hij geen loonsverhoging. Wel zien we dat ook Bouwens kleine bijverdiensten had. Zo kreeg hij in 1860 zeven gulden voor het aanplakken en omroepen. Zoals gebruikelijk fungeerde de veldwachter ook als dorpsomroeper. Jan Vroegop gemeenteveldwachter Op 11 juli 1864 werd Jan Vroegop aangesteld als opvolger van Bouwens. Jan was een man van vele beroepen. We we ten dat hij te boek staat als baardscheerder, schipper, ven ter en boekhandelaar. Dit laatste blijkt ook een verdienste van hem te zijn waaraan hij naast zijn veldwachterschap wat inkomen aantrok. Scheutig met loonsverhoging was men niet, want ook Jan kreeg niet meer dan f 52,- per jaar. Wel vinden we boekingen van f 30,- voor kleding. Veel re keningen in de financiën van Broek laten leveringen zien van papier, pennen en inkt aan de plaatselijke school. Jan, geboren in Broek als zoon van Jan Vroegop en Antje Bak, trouwde met Niesje Kist en had de bijnaam 'de gezegende barbier'. Het lijkt er op dat Jan begin 1878 veldwachter af was. In dat jaar kreeg 'de agent van politie' T.Bergwever een gratificatie. Hij kreeg tevens een nieuwe uniformjas voor f 15,-. Van januari tot mei 1878 ontving M.M.van Leeuwen f 45,- voor huishuur van de agent. G.van Gulik repareerde het wapen van de politieagent voor één gul den. We vinden Jan Vroegop daarna alleen nog als leve rancier van pennen en schriften voor de gemeenteschool. Hij overleed op 14 februari 1887. Teunis Bergwever gemeenteveldwachter We krijgen een beeld van een soort veldwachterloos tijd perk in Broek. Op 21, 22 en 23 februari 1878 plaatste het gemeentebestuur in respectievelijk 'De Standaard', de Haarlemsche Courant' en 'Het Nieuws van den Dag' een advertentie waarin een agent van politie werd gevraagd. Kennelijk verliep dit niet zo vlot want pas twee jaar later komen we Teunis min of meer in functie tegen. Teunis Bergwever, die Rooms Katholiek was, kwam ter wereld in Uitgeest op 11 maart 1834. Hij was de zoon van Piet Bergwever en Trijntje Blom. Zijn bruid werd Petro- nella Berlëe, geboren in Beverwijk en bijna drie jaar ouder dan Teunis. In september 1878 verhuisden Teunis en zijn vrouw vanuit Egmond aan Zee naar Broek. Het is aanne melijk dat hij rond deze tijd werd aangesteld. Opvallend is dat hij pas in 1880 te boek staat als gemeenteveldwach ter. Daarvóór wordt hij steevast 'agent van politie' ge noemd. Ook opvallend is dat Bergwever vanaf het begin dat hij wordt genoemd een jaarwedde kreeg van f 200,-. Aanmerkelijk meer dus dan zijn voorganger Jan Vroegop. Daarnaast ontving hij jaarlijks een gratificatie van vijftig gulden. Het inkomen zal nog wel aangevuld zijn vanwe ge het feit dat hij ook gemeentebode was. Als klokkenist kon Bergwever nog twintig gulden per jaar toevoegen aan zijn salaris. Rond 1885 moet Bergwever zijn gestopt met zijn veld- wachterbaan in Broek. Wat hij hierna heeft gedaan is niet bekend. In september 1889 vertrok hij naar Noord-Schar- woude waar hij waarnemend secretaris was. Later zien we hem als herbergier te boek staan. Vanaf 1905 was hij inwoner van Zuid-Scharwoude waar hij op 30 januari 1921, op de leeftijd van 86 jaar overleed. Oktober 2004 53

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 54