Langedijker veldwachters. Deze man was ten tijde van Wognum reeds in dienst als nachtwacht. Kruk zag tussen 1873 en 1879 zijn inkomen stijgen van honderd naar honderdvijftig gulden. Hij kon zijn inkomen wat opkrikken door het onderhouden van de straatlantaarns en als lantaarnopsteker. Voor dit laatste ving hij f 80, - per jaar. Het schoonhouden van de dorpsstraat leverde hem echter maar drie kwartjes op. In augustus 1879 kreeg Kruk assi stentie tijdens de Zuidscharwouder kermis van de Rijks veldwachter Jacob Doon. Deze collega ontving hiervoor van het gemeentebestuur een gratificatie van f 5,-. Een vermogen moet het voor Kruk geleken hebben vergeleken met zijn jaarwedde. Een lantaarnopsteker aan het werk. Sikke Oepkes Parma, gemeenteveldwachter Dankzij de medewerking van diens kleinzoon hebben we een aardig beeld van veldwachter Parma. Sikke Oepkes Parma werd geboren te Harlingen op 31 januari 1861 als zoon van een scheepskapitein. Op 15-jarige leeftijd ging Sikke naar de Zeevaartschool in Harlingen. Om ondui delijke redenen heeft hij het zeemansleven niet doorge zet, want in 1889 treffen we hem aan als veldwachter in de toen nog zelfstandige gemeente Watergraafsmeer bij Amsterdam. Na onenigheid op zijn werk werd hij in 1891 benoemd tot veldwachter te Zuid-Scharwoude. In zijn privé-leven ging het Sikke Parma aanvankelijk niet zo goed. Kort na zijn benoeming in Zuid-Scharwoude over leed Maria Willemijna van Veen, zijn vrouw met wie hij in 1893 was getrouwd. Er waren geen kinderen. Uit zijn tweede huwelijk met Trijntje Ven werd in 1895 een twee ling, Oepke en Simon, geboren. Binnen een jaar overleden beide jochies. Het in 1897 geboren jongetje Oepke Simon (de vader van de heer Parma uit Hilversum) bleef geluk kig in leven. Sikke Oepkes Parma als gemeenteveldwachter van Zuid-Scharwoude. (foto S.Parma Hilversum) Per januari 1903 werd Sikke Parma naast zijn politie- baan ook bode van de gemeente Zuid-Scharwoude. Hij bleef veldwachter tot 11 oktober 1910, toen zijn op volger Jan Boon bij hem in de kost kwam. Als nieuwe functie kreeg Sikke Parma de baan van gemeentesecre taris van Zuid-Scharwoude. Daarnaast werd hij ook ambtenaar van de Burgerlijke Stand. In 1919 ontviel hem zijn tweede vrouw Trijntje, waarna hij nogmaals trouwde met de weduwe Jetje Smit-Harreveld uit Noord-Scharwoude. Zij was eerder getrouwd geweest met de manufacturier Jan Smit. Het gezin Parma bewoon de inmiddels een nieuw gebouwd huis rechts naast de la tere slager Beemsterboer. Velen zullen nog weten dat hier later meester Magielsen woonde. Op 16 mei 1924 werd aan hem, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend als gemeentesecretaris. Op 7 mei 1931 overleed hij en werd bij zijn tweede vrouw Trijntje Ven en hun beider zoontjes begraven bij de Koogerkerk in Zuid- Scharwoude. Van Parma werd in Zuid-Scharwoude gezegd:"Parma de diender is helder en piender." Jan Boon gemeenteveldwachter Zoals gezegd kwam Jan Boon in de kost bij Parma. We schrijven dan 1910 en de nieuwe veldwachter kwam uit Akersloot. Jan was te Monnickendam geboren op 7 janu ari 1867. In 1913 voegde zich zijn vrouw Jantje Wicher- son, geboren te Steenwijk, bij hem. Zij werd vergezeld van Boon's schoonmoeder Aaltje Schaafsma. Erg lang stond Jan Boon niet in Zuid-Scharwoude, want op 26 april 1918 vertrok hij naar Steenwijkerwold. Oktober 2004 51

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 52