X Langedijker veldwachters. Willem Jongepier, geboren in het Zeeuwse Serooskerke, was volgens zeggen een niet om te kopen politieman. Het zou zelfs zo erg zijn geweest dat zijn vrouw, die een kool tje had gekregen van de buren, het moest terugbrengen of alsnog betalen. 's Morgens vroeg ging hij met een roei bootje door de Voorburggracht naar de Broeker Veiling en bekeurde daar een visserman of gewoon een hengelaar die een overtreding maakte. De jonge Albert ten Bruggencate kreeg zo een keer een trap voor zijn kont van de veldwachter omdat hij een hen gelaar waarschuwde die buiten het seizoen viste. De hen gelaar bleek namelijk Jongepier zelf te zijn, die met een stok en een touwtje vermomd de boel in de gaten hield. Visser Piet Glas schijnt óók een aanvaring met de ijverige veldwachter te hebben gehad. Omdat Jongepier meende dat Glas een overtreding had begaan sommeerde hij hem naar de wal te komen. Glas deed dit niet en probeerde met de kloet tegen de wal af te zetten. De politieman wist het uiteinde van de stok te pakken en trok. Helaas was de visser sterker en trok hij de veldwachter te water. Het meningsverschil tussen de twee lijkt zó hoog te zijn op gelopen dat Glas dreigde Jongepier onder water te zul len houden als hij hem voor iets zou blijven vervolgen. De wetsdienaar schijnt dit toen te hebben beloofd en zich daaraan ook te hebben gehouden. Willem Jongepier vertrok met zijn gezin in maart 1906 naar Weesp. Later werd hij directeur van de strafgevange nis 'Veenhuizen' in de gemeente Oosterwolde in Drenthe. Daar kocht hij een groot huis met een stuk heide en een meertje. Hij noemde het naar zijn vrouw 'Aleida'. Thans is het een camping. Op deze foto van 31 mei 1914, genomen vóór het gemeentehuis van Zuid-Scharwoude, staat aan de uiterste linkerkant een man die op een veldwachter lijkt. Wie dit was is onbekend. Rijksveldwachter Cornelis van der Molen staat naast hem afgebeeld. Aan de rechterkant staat collega gemeenteveldwachter Jan Boon van Zuid-Scharwoude. De foto werd genomen t.g.v. het 20-jarig bestaan van de fanfare 'Kunst na Arbeid'. De overige namen zijn: Vooraan: naast de rijksveldwachter l.Cor Dobber (bestuurslid KnA), 2.Jan de Ruiter (voorz.KnA), 3.Jacob Greidanus(wethouder van Z-Sch.), 4.burgemeester/notaris J.W.C.Kroon, 5.Dirk Kist (secr.KnA), 6.Cor Oudendijk (penningm.KnA), 7.met bolhoed is onbekend, en dan de gemeenteveldwachter. Achteraan staan: l.Van Aken (jurylid concours), 2.Jan Kroon (wethouder), 3.Sikke Parma (oud veldwachter en hier gemeentesecretaris van Z.-Sch.), 4.J.du Burck (raadslid) 5.Maas (dir.Stedelijk Muziekkorps Alkmaar), 6.Cees v.d.Linden (jurylid) Oktober 2004 49

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 50