Reacties op het vorige (9e) nummer. telde mijn vader, was er bij de Kl.v.d.Molenbrug een tol en moest je tolgeld betalen als je naar Heerhugowaard wilde. Mijn vader woonde in Rustenburg en was bakkersknecht in Broek bij bakker Kok en/of bakker Bakker en ging dan elke keer naar huis en moest bij Klaas van der Molenbrug tol betalen. Mijn opa Olij was de tolbaas en mijn moeder Neeltje moest de tolcenten innen. Zodoende heeft mijn vader mijn moeder leren kennen." De Klaas v.d.Molenbrug gezien vanaf de Westdijk van Heerhugowaard richting Broek. Nico Beers Jzn uit Oudkarspel schoot vol met herinne ringen bij het lezen van de route naar Heerhugowaard. Hij schrijft: "Hier stuur ik de namen van de families die in 1962 aan de Westerweg te Heerhugowaard woonden, wanneer je richting station Heerhugowaard-Broek op Langedijk reed. Voordat je de Langebalk opreed stond rechts de boet van Jan Groen. Ging je verder dan stond aan de west kant van het kanaal nog het huisje dat werd bewoond door de fam. Klaas Hart. Links bij "het watermachien", zoals een Langedijker het noemt, woonde nog de familie Witte. De Lange balk was voor fietsers best een steile brug om te beklimmen. Echter als je de top had bereikt, dan ging je met een flinke vaart naar beneden en moest je wel al tijd goed sturen om de S-bocht goed te nemen. De volgende hindernis was de Westerweg oversteken. De oversteek was gevaarlijk doordat het een druk ke weg was en het zicht om over te steken minimaal was. Later werd er nog een grote spie gel geplaatst om het uitzicht te verbeteren, maar die was doorgaans beslagen. De volgende families waren zéér kinderrijk en die gingen vrijwel allemaal in Langedijk naar school. Dus vier keer per dag werd deze hindernis bij de Westerweg genomen en het mag dan ook wonderlijk zijn dat daar zo weinig dodelijke ongelukken zijn geweest. Fam. Jan van Kleef- Beers, Westerweg 46, Heerhugowaard Fam. Blokker, Westerweg 44 Fam. Frans Beers- Kooter, Westerweg 42 Fam. Brink, Westerweg 40 Fam. Jaap van Kleef- Dekker, Westerweg 38 Fam. Frans Gutter, Westerweg 36 Fam. Nic.van Kleef- Komen, Westerweg 34 Fam. Jac.Beers- van Kleef, Westerweg 32 Fam. Klaas Beers, Westerweg 30 Fam. Kees Dekker- Zijp, Westerweg 28a Fam. Jaap Dekker- van Kleef, Westerweg 28 Fam. Cor Kostelijk, Westerweg 26 Fam. Piet Blauw (Phoenix), Westerweg 24 Fam. Gert Appel, Westerweg 22 Fam. Klaas v.d.Molen (Kavelotje), Westerweg 20 Fam. Piet Appel, Westerweg 18 Een aardige illustratie bij het verhaal van Nico Beers. De bebouwing langs de westkant van Heerhugowaard in 1938. Uiterst links is de Langebalk (loopbrug) te zien. Oktober 2004 3

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 4