Langedijker veldwachters. Prijs, die na ruim dertig dienstjaren zich niet op die manier op straat liet zetten, toog naar wethouder Jan van Exter. Die beloofde het voorval op 20 november in de raadsver gadering aan de orde te zullen stellen. In eerste instantie wilde Kroon het gebeurde onder tafel schuiven door het niet in de vergadering te willen behandelen, maar toen ook raadslid Paarlberg er op doorging koos de burge meester eieren voor zijn geld. Wel was het zo dat hij niet op zijn besluit terugkwam dat Prijs niets meer hoefde te doen. In plaats daarvan verleende hij de politieman verlof tot eind 1922 waarna deze alsnog eervol met pensioen kon gaan. S.P.Rood Rijksveldwachter Het bestaan van Rood is aangetoond, maar verdere gege vens ontbreken. Willem Boon Gemeenteveldwachter Op 22 oktober 1900 kwam in De Cocksdorp op Texel Willem Boon ter wereld. In het grote gezin moesten vele monden worden gevuld zodat hij na zijn Lagere School tijd als knecht bij de smid in Den Burg ging werken. Toch was dit kennelijk niet wat hij als zijn uiteindelijke beroep Veldwachter Willem Boon op een foto uit zijn Zandvoortse periode. (foto C.Boon Zuid-Scharwoude) zag. Door zelfstudie wist hij uiteindelijk het beroep van veldwachter te bereiken. Eén zomerseizoen was de jonge veldwachter gestationeerd in Zandvoort. In 1927 werd Boon aangesteld tot gemeenteveldwachter van Oudkar spel nadat hij gesolliciteerd had bij burgemeester Wijn- veldt. Willem, inmiddels getrouwd met Anna Mina Moer beek, vestigde zich aan de Dorpsstraat schuin tegenover het postkantoor (nu Dorpsstraat 841) Dit linker deel van een dubbel woonhuis was door de gemeente Oudkarspel bestemd tot veldwachterwoning nadat het achterste deel van het gemeentehuis, waar eerder de veldwachter woon de, nodig was voor uitbreiding van de secretarie. Achter het huis bevond zich een stenen schuurtje waarvan een deel was afgescheiden tot 'spekhok', de opbergplaats van arrestanten. Ook was hier een hondenhok waarin Boon af te richten honden hield. Na enige tijd werd de afgerichte hond doorverkocht. Op een keer bracht vrachtrijder Jaap Molenaar, rijdend voor de ATO, een krat met een wel zeer kwaad soort herder. Nadat de hond in het hok was gela ten zou Boon het beest in zijn nekvel pakken, maar kreeg een zodanige knauw dat zijn onderarm hevig bloedde. De hond werd daarna tot de orde geroepen met de gummi knuppel. Hierna kon de veldwachter de kwaaie hond de baas, maar niemand anders dorst hem te benaderen. Een aardige anekdote betreft niet de hond maar de kat van de familie Boon. Voordat het sluitingstijd in het Café 'Het Huis de Brederode' was verliet de kat het huis en be trad korte tijd later de gelagkamer. "'t Wordt sluiterstoid denk," riepen de stamgasten dan,"deer komt de poes van Boon." Willem Boon maakte in de Tweede Wereldoorlog deel uit van de BS (Binnenlandse Strijdkrachten), samen met rijksveldwachter Dirk Joor. Min of meer tegen zijn zin werd hij in 1947 overgeplaatst naar Spanbroek. Hij over leed in die plaats op 5 juni 1973. Noord-Scharwoude Noord-Scharwoude is een dorp dat wat lastig uit te zoe ken is als het gaat om veldwachters. Er ontbreekt namelijk een groot deel van de financiële administratie van deze voormalige gemeente. Toch zijn een stuk of wat namen achterhaald. Klaas Hopman Azn, dorpsbode/dorpsdienaar Wanneer Klaas precies werd aangesteld, is niet na te gaan. In 1843 werd een deel van zijn tractement aan zijn we duwe uitbetaald omdat Klaas in juni 1843 overleed. Hij was toen echter landbouwer van beroep. Kennelijk was zijn politiebaan niet zijn hoofdbron van inkomsten. Bardt Smidt, dorpsbode/dorpsdienaar, later veldwachter Bardt (ook Bartholomeus) was vóór 1800 (rond 1795) geboren te Breda. Hij trouwde met de uit Noord-Schar- woude afkomstige Trijntje Jans Hopman. Bardt wordt eerst dorpsdienaar en later veldwachter genoemd zodat het er op lijkt dat hij daarvóór meer de functie van bode vervulde. Oktober 2004 47

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 48