Langedijker veldwachters. Gerben Kots in vol ornaat als dienaar van politie van de gemeente Oudkarspel. (foto E.v.d.Molen-Goudsblom) Het dienstverband van Gerben Kots heeft ruim vijftien jaar geduurd, want op 2 januari 1892 overleed hij, een half jaar na zijn vrouw Neeltje. Hun jongste kind was toen ook ruim een half jaar oud. We zien hierna het gehele gezin uiteenvallen. Waarschijnlijk hebben familieleden zich ont fermd over de wezen, waarvan de oudste op dat moment 16 jaar was. Van Gerben Kots wonen nog nazaten in Lan- gedijk, onder meer in de familie Goudsblom. Antonie Prijs, gemeenteveldwachter Antonie Prijs, geboren op 14 april 1864 te Groenlo, werd op 12 september 1892 door de gemeenteraad van Oudkar spel als opvolger gekozen van Kots. Prijs was achtereen volgens werkzaam geweest in Oosthuizen, Koog aan de Zaan en Kralingen. Aan de Zaan had hij zijn vrouw Hen- drika Buijs leren kennen. In april 1892 vestigde zich het gezin Prijs in Oudkarspel waar later nog enkele kinderen werden geboren. In april 1917 staat er nog een aankondiging van zijn 25- jarig jubileum in de Langedijker Courant. Prijs onderhield goede banden met zijn collega uit Zuid-Scharwoude Sikke Oepkes Parma. Van beide veldwachters werd een staatsie portret gemaakt. Antonie Prijs (links) en zijn Zuidscharwouder collega Sikke Oepkes Parma. (foto S.Parma Hilversum) Vlak voor zijn 30-jarig dienstverband en gepland afscheid, deed zich een vervelende kwestie voor in het leven van Prijs. De verstandhouding met de burgemeester was altijd goed geweest. In zijn loopbaan had hij te maken gehad met drie burgemeesters Kroon, C.Kroon Mzn, M.J.Kroon Mzn en A.C.Kroon Mzn. De relatie met de laatste werd eigenlijk verstoord door diens dochter. Op 11 november 1922 trof Prijs de dochter van de burgervader bij de zij deur van het gemeentehuis (nu Regthuis). Deze deur was op slot en de jonge juffrouw gelastte de veldwachter de sleutel te gaan halen bij de rijksveldwachter. Prijs, die nog veel werk te doen had, bood aan de andere veldwachter te vragen de sleutel te brengen, maar juffrouw Kroon werd boos en zei: "Ik zeg dat je de sleutel haalt!". Hierop antwoordde de veel oudere Prijs: "Ik heb maling aan jou," en ging aan zijn werk. De maan dag daarop moest hij op het matje komen bij de burge meester. Deze koos zonder meer de kant van zijn dochter en zond de veldwachter heen met: "Je hebt hier geen boodschap meer. Ga naar huis en laat ik je hier niet meer zien." 46 Oktober 2004

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 47