De boerderijen van Roskam en De Wit aan de Laanweg. Zijn derde huwelijk in 1890 met Trijntje Duin, weduwe van zijn broer Pieter de Wit (1832-1890), bracht veel veranderingen met zich mee. Tnjntje hield erg van De boerderij bij de Roskambrug, gebouwd in 1864. V.l.n.r.: Jan Hink, zijn dochter mooi. De boerderij werd ver- en zijn vrouw Anna Kroon, Jan de Wit en Trijntje Duin. Plm. 1910. De Laanweg, gezien vanaf de oude Roskambrug. Links de boerderij van Jan de Wit. Rechts de door Peter Verburg gebouwde huurwoningen op de plaats van de gesloopte 'Roskam-boerderij Zij kregen in 1845 een dochter, Dieuwertje. In 1848 over leed zowel moeder Aaltje als dochter Dieuwertje. Jan her trouwde het jaar daarop met Antje Stuurman, dochter van Aldert Stuurman en Guurtje Mooy. Na enige jaren boeren arbeider bij de familie Borst op de Ambachtsdijk te zijn geweest, bouwde hij in 1855 de boerderij aan de Laan- weg. Jan hield er een gemengd bedrijfje. Doordat hij aan de ringvaart van Heerhugowaard woonde, oefende hij er tevens het beroep van schuiten jager uit. Met paarden trok hij de vracht- en groenteschepen naar en van Alkmaar. Zo werd zijn boerde rij een tussenstation waar de paar den konden worden verwisseld en waar de schippers koffie konden krijgen. Zijn vrouw Antje schonk er tevens een borrel. En zakelijk als zij was, hield ze er ook een winkeltje op na waarin ze levens middelen verkocht. Er werden elf kinderen geboren. Toen in 1889 Antje kwam te overlijden, waren de meeste kinderen al de deur uit. Jan bleef achter met Dieuwertje en Antje, zijn twee jongste dochters. bouwd en alle oude spullen van de overleden Antje Stuurman gingen de deur uit. Het winkeltje en het kroegje werden gesloten, want daar hield Trijntje niet van. Het huishouden werd duurder en de inkomsten minder, want door de opkomst van de motorschepen kwam er een einde aan het beroep van schuitenjager. Jan verkocht wat land en toen zijn knecht Jan Hink trouwde met zijn inwonen de dienstbode Anna Kroon, ver kocht hij in 1910 zijn boerderij aan de gebroeders Cornelis en Pieter Kroon uit Oudkarspel, broers van Anna. De verkoop werd gesloten voor f.15.000,-, maar wel met als voorwaarde dat Jan er tot zijn dood mocht blijven wonen. De boerderij werd gesplitst, omdat Anna Kroon en Jan Hink kwa men inwonen. Het aanzicht daar aan de Laanweg bij de Roskam- brug veranderde steeds meer. De 'Roskamboerderij' aan de overkant werd in 1911 door Verburg gesloopt. In 1912 overleed Trijntje Duin. Jan de Wit werd 95 jaar. Tot zijn dood in 1918 werd hij door Jan Hink en diens vrouw verzorgd. In 1920 deden de gebroe ders Kroon de boerderij van de hand. Jan Hink werd voor f.9.500,- eigenaar. In 1952 ging de stolp over op diens zoon Freek, die de boerderij sloopte voor nieuwbouw. 42 Oktober 2004

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 43