X De boerderijen van Roskam en De Wit aan de Laanweg. De boerderij werd toen aangeslagen voor f.18,-. Recon struerend kunnen we stellen dat Nanning van Foreest zijn bezit aan de Laanweg vóór 1655 overdeed aan de familie Roskam. Of er toen al een huis stond is niet bekend. In 1680 in ieder geval wel. Dit bezit is in 1733 nog steeds in handen van de familie Roskam. Het is tijdelijk een her berg geweest en de brug over de ringvaart had nog niet de naam van de familie Roskam. Dat moet dus later zijn gebeurd. Waarom en wanneer de Oudkarspellerbrug de naam Roskambrug kreeg, vermeldt het archief niet. Ongebruikelijk is het niet. Er waren meer bruggen genoemd naar een persoon, zoals de Klaas van de Molenbrug over de ringvaart bij Broek op Langedijk en de Maarten Kalisbrug bij Butterhuizen. In beide gevallen werd de brug genoemd naar de eigenaar ervan. Een stuk in het archief waaruit blijkt dat bijvoorbeeld Roskam de brug bij de Laanweg in eigendom had, of deze had ver nieuwd, zou de sluitende schakel zijn naar de herkomst van de naam Roskambrug. Dat stuk heb ik echter nog niet gevonden. Gezien de gegevens over de boerderij/herberg aan de Laanweg is de herkomst van de naam Roskam afkomstig van de familie met die naam, wonende in die boerderij/herberg aan de Laanweg. De plek waar de Roskambrug lag tussen de Spoorstraat en de Laanweg. De stolpboerderij met in het dak het jaartal 1864 is van Jan de Wit overlijden van Cornelis in 1841 werd zijn weduwe Marij- tje Zwielder eigenaresse. Na haar dood in 1858 volgde een boedelverdeling. De oudste zoon Cornelis, kastelein in Noord-Scharwoude, erfde de herberg 'Het Bonte Paard' met kolfbaan en stallen in Noord-Scharwoude. Dochter Trijntje, gehuwd met Jacob Pater (1830-1877) erfde de boerderij aan de Laanweg. Jacob behoorde tot de familie Pater die in het begin van de negentiende eeuw veel boer derijen in Heerhugowaard bezat. Trijntje had zogezegd een telg uit een zeer belangrijke boerenfamilie getrouwd. Waarschijnlijk boerden Trijntje en Jacob elders, want het jaar erop deden zij hun erfenis al van de hand. Pieter Stuijt, landman uit Wadway, werd eigenaar van de 'Ros- kam-boerderij'. In 1872 werd het Dirk Schipper, landman uit Heerhugowaard en in 1905 zijn zoon Cornelis Dirkszn. Schipper, landman én schipper in Heerhugowaard. In 1910 kocht Jan Dirkszn. Dirkmaat, schilder in Noord- Scharwoude, de 'Roskam-boerderij'. Dirkmaat was naast schilder ook actief in onroerend goed. In de archieven ko men we hem regelmatig tegen. Was hij 'strijkgeldhaalder' en aan dit pand blijven hangen? De archieven vertellen dit niet. Dirkmaat verkocht nog hetzelfde jaar zijn bezit aan Peter Verburg, koopman en conservenfabrikant uit Noord-Scharwoude. Ook de heer Verburg deed meer dan alleen groenten inblik ken. Oók hij zat in het on roerend goed. Hij kocht de historische 'Roskam-stolp' om deze in 1911 te slopen en er een woningblok van vijf huizen te bouwen. Lang heeft zijn beleggingsobject er niet gestaan. Deze wo ningen werden in 1934 ge sloopt voor de verbreding van de Heerhugowaardse ringvaart. Toen werd ook de Roskambrug naar de Spoorstraat gesloopt en kwam er een nieuwe brug en sluis voor terug. De plaats van de historische 'Roskam-stolp' is tot de dag van vandaag onbebouwd gebleven. Tegenover de 'Roskam-boerderij' stond een andere historische boerderij aan de Laanweg. Niet zo oud, want in 1855 was het nog weiland, in bezit van Aalbert Borst, broodbakker te Oudkarspel. In 1855 ruilde hij die grond met Jan Al- bertszn de Wit, landbouwer uit Oudkarspel. Jan zette er een boerderij op. Deze verbrandde echter in 1864. Hoe het verder ging met de boerderij van Pieter Roskam? In 1790 werd de stolp verkocht aan Jan Pietersz. Panne keet die het in 1813 van de hand deed aan Gerrit Wiers. Die kon dat bezit niet houden en kort erop, in 1818, kwam de Roskam-boerderij in handen van Pieter Noordstrand, een rijke boer uit Veenhuizen die de in die tijd kapitale boerderij aan de A.C. de Graafweg 8 in bezit had. Ook Pieter bleef niet lang eigenaar. In 1821 ging het over naar Jacob de Jong en in 1823 naar Pieter Frons om vervolgens in 1840 in handen te komen van Cornelis Berkhout. Na het Herbouw volgde. Een grotere stolp met in de dakpannen het jaartal 1864. Jan de Wit (1822-1918) was geboren in Broek op Langedijk en zoon van Albert de Wit en Dieu- wertje Schoon. In 1844 trouwde hij met Aaltje Booy. Oktober 2004 41

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 42