De boerderijen van Roskam en De Wit aan de Laanweg. De eerste eigenaar van de kavels aan de Laanweg was Nanning van Foreest (1578-1688), een telg uit een belang rijk Alkmaars regentengeslacht. Zoals in die tijd gewoon was, grossierde hij in regentenbaantjes. Zo zat hij in de vroedschap van Alkmaar, was rentmeester van het Hoog heemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kenne- merland en West-Friesland, rentmeester van de Heer- hugowaard, hoofdingeland van de Schermer en reken meester der Domeinen van Holland en West-Friesland. Nanning van Foreest was samen met Floris van Tey- lingen de initiatiefnemer tot de inpoldering van de Heerhugowaard en was zelf een van de grootste grondbezitters in die pol der. Aan de zuidzijde van de Laanweg, tegen de ring dijk aan, werd een boerderij gebouwd. Wanneer is onbe kend. Op de kaart van Uit waterende Sluizen uit 1680 zien we hier een boerderij ingetekend. De boerderij is dus ergens tussen 1631 en 1680 gebouwd. Het is een aantrekkelijke plaats zo dicht bij de brug naar Oud karspel. In de belastinglijst van 1655 wordt 'het Huijs van Roskam', genoemd, wel ke wordt aangeslagen voor maar liefst dertig stuivers, hetgeen wijst op een zeer rijke boerenplaats. Ter vergelijking: 'het Huijs van Harck Pie- terszn ofte Pannekeet' wordt met tien stuivers belast. Waar deze huizen stonden en wie de bewoners waren, wordt in deze 'verponding' (is belasting) van 1655 niet genoemd. De naam Pannekeet wijst echter op een boerderij nabij de Hasselaarsweg. Het 'Huijs van Roskam', kan de boerderij aan de Laanweg zijn. Of Roskam de bewoner of eigenaar is, kunnen we hieruit niet goed afleiden. Wel mogen we aannemen dat 'Roskam' dus een familienaam is. Ik ga er van uit dat Roskam vrijwel zeker de eigenaar van dit huis is en wel om de volgende reden. Als ik de gehele verpon- ding van 1655 doorneem, kom ik veel namen tegen van regenten die in 1631 grond kregen in de Heerhugowaard. Van die eerste gronduitgifte in de nieuwe polder zijn alle namen bekend. Nanning van Foreest kreeg de volgende percelen in eigendom: C50, C51, E5, E6, E40 en E41. De boerderij aan de Laanweg stond op perceel C51. In de belastinglijst van 1655 komt de naam van Nanning van Foreest slechts één keer voor als 'Rekenmeester Foreest' eigenaar van de percelen E40 en E41. Dit duidt erop dat Nanning de percelen E5/6 en C50/51 tussen 1631 en 1655 van de hand heeft gedaan, of dat er op die kavels nog geen huizen of boerderijen stonden. In dat laatste geval moet het genoemde 'Huijs van Roskam' ergens anders hebben gestaan, wat ik niet aannemelijk acht, gezien de gegevens uit de verpondingen van latere jaren. Links is hier de oude Roskambrug nog te zien. De voorbereidingen voor de bouw van de Roskamsluis zijn hier al begonnen. Het nieuwe huis, op de plaats van de Roskamboerderij, is al gesloopt. Op de achtergrond Het Waardje. De volgende verponding die we in het archief tegenko men is die van 1730. Daarin staat vermeld: "De Herbergh in de hoek tegen de Laenwegh aen de Zuijdzijde bij de Oudkarspel ler of Amerswielder Brugh'. De kaart van 1680 bewijst dat er toen zeker een boerderij aan de Laanweg stond. Gezien de beschreven plaatsbepaling in de verponding van 1730 moet de herberg aan de Laanweg die boerderij zijn. De brug over de ringvaart werd toen nog de Oudkarspeller of Amerswielder brug genoemd. Drie jaar later, in 1733 is er wederom een verponding. Daarin lezen we: 'Een huys aen het westend van de zuydzijde van de Laenwegh weleer een herbergh nu een boere woningh toebehorende Pieter Roskam'. De naam Roskam is eind jaren dertig, met de verbreding van de ringvaart, overgegaan op de huidige brug en sluis die daar nu zuidelijk van de Spoorstraat liggen. De oor sprong van de naam Roskam moeten we zoeken in de oudste boerderij die aan de Laanweg in de Heerhugo- waard heeft gelegen. Vanaf de inpoldering van de Heer- hugowaard in 1631 behoort het meest westelijke deel van de Laanweg tot Langedijk en dus ook de boerderijen die daar hebben gestaan. 40 Oktober 2004

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 41