het vorige nmmmeFc oorwoorci Door Wietse Dreijer. Met enige trots mogen wij u hierbij de extra dikke 10e jaar gang van ons inmiddels bij velen bekende blad 'Van Ot terplaat tot Groenveldsweid' aanbieden. Wij hebben ons best gedaan om u weer enkele uren leesplezier te bezor gen. Onze redactie is inmiddels uitgebreid met de heer Jan Marsman Sr, een man die zijn interesse voor de geschiede nis van Langedijk al jaren toont. Als u dit blad in de bus krijgt zit de expositie in 't Reg- thuis voor het seizoen 2004 er al weer bijna op. Het valt niet mee om elk jaar weer een thema te bedenken om het voor de donateurs en bezoekers zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dit jaar hadden wij gekozen voor het thema 'Al wat men hier te koop aanbiedt'. We zijn er in geslaagd om per dorp een tiental foto's van neringdoenden bij elkaar te krijgen over de periode 1900-1960. Tevens was er in de vitrines een aantal passende attributen tentoongesteld. Uit de reacties van de bezoekers kunnen we concluderen dat we ook dit jaar daarin weer geslaagd zijn. Ook verheugen wij ons er op dat de scholen dit keer veel belangstelling toonden. Bij het ter perse gaan van dit blad hebben wij al meer dan tien klassen van diverse scholen uit onze gemeente mogen begroeten. Het aantal donateurs is nog steeds stijgende. Dit is zeer be langrijk willen wij ook in de toekomst ons museum en onze stichting in stand houden. Misschien zijn er onder uw fami lie, buren of kennissen wel belangstellenden om donateur te worden. Om de prijs hoeft men het niet te laten, acht euro vijftig. Tot slot wil ik u nog melden dat Jan Wijn met ingang van 31 december 2003 zijn functie als voorzitter heeft neergelegd. Wij zijn hem erkentelijk voor wat hij in al die jaren van ons bestaan heeft gedaan, met veel plezier en kennis van zaken. Gelukkig blijft hij nog wel deel uitmaken van ons bestuur. Ik zal mijn best doen om hem op waardige wijze op te vol gen en mijn beste krachten in te zetten voor onze stichting. Nogmaals heel veel leesplezier. Wietse Dreijer, voorzitter Mevrouw E.v.d.Molen-Goudsblom gaf nog een correctie bij de jongensfoto van de ULO. De genoemde Dick Dob ber blijkt Jan Dobber te heten. Bij de foto van 'Een huis om een huis' staat de naam van de kapper verkeerd gespeld. De heer Rien Muis heet Muijs met een 'ij'. De Schelvis Mevrouw Door Ruyter uit Noord-Scharwoude maakte ons attent op de familie Van Kleef. In de stamboom van de familie Beerepoot staat namelijk dat Maartje van Kleef (geboren 24 febr. 1816 te Koog aan de Zaan) in 1842 te Blokker trouwde met Cornelis Beerepoot. Maartje en Cor- nelis waren de oom en tante van Dirk van Kleef, die in 1860 café 'De Schelvisch' stichtte. Maartje van Kleef was een dochter van Teunis van Kleef, meelmolenaar op mo len 'De Krijgsman' in de Bangert, en Trijntje Meijer. Haar zuster Antje van Kleef trouwde met Jan Kok, die later ook molenaar op 'De Krijgsman' werd. Teunis van Kleef kocht in 1822 de standerdmolen in de Bangert gem. Oosterblokker. Teunis was daarvóór via Langedijk(!) uit de Zaanstreek vandaan, als molenaars knecht naar de Bangert gekomen. We hebben dus bij toeval een extra stukje voorouders van de Langedijker Van Kleven getraceerd. De komst van Dirk van Kleef naar Zuid-Scharwoude was dus wellicht niet louter toevallig. Zijn opa had daar al eerder vertoefd. Over molen 'De Krijgsman' staat uitvoerig te lezen in het 45e jaarboek (1978) van het Westfries Genootschap; blz. 121 e.v. Wat we nog niet weten is de herkomst van de naam 'De Schelvis', maar wie weet. De molen van 'Zwaantje' Mevrouw Vlug-Voorthuizen uit Noord-Scharwoude schreef ons het volgende: "Er wordt altijd geschreven over de molen van 'Zwaan tje', maar daarvóór woonden Bram v.d.Velden en zijn vrouw in de molen. Het waren kennissen van mijn vader en moeder en dus kwam ik ook nogal eens in de molen. Er is ook nog een zwembad geweest in de ringsloot. Een stukje afgezet en de zwemlustigen werden overgehaald door v.d.Velden met een roeiboot. De anderen kwamen langs de Sluiskade. De familie v.d.Velden is later verhuisd naar Sint Pancras. Tussen de spoorbaan en Sint Pancras liep een pad en daaraan stond een molen en een huisje. Ze woonden in dat huisje en daar kwam ik ook nogal eens." Naar station Heerhugowaard Mevrouw Vlug schreef een stukje herinnering aan haar tocht naar station Heerhugowaard op. Zij schrijft: "In mijn tijd gingen wij van Broek naar Heerhugowaard over de Klaas v.d.Molenbrug langs de ringsloot naar het station. Als het meezat konden we mee overvaren met de Stinsen, die alle dagen met de trein gingen en werden dan over gehaald naar de Sluiskade. Maar nog eerder, en dat ver- 2 Oktober 2004 Correcties

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 3