Bestaan er soms nog Deense Langedijkers? Er werd vermoedelijk veel vee naar de grote steden in Noord-Duitsland geëxporteerd. Iedere hoeve had een moestuin met kool, uien, bieten, erwten en bonen voor ei gen gebruik. Waarschijnlijk werd een gedeelte verkocht in Kopenhagen, maar gespecialiseerde groenteteelt had men niet.De nieuwe bewoners namen dus het verbouwen van wortelen, prei, uien en kool ter hand, gewassen die door de Denen bijna niet werden geteeld. Christiaan stond ze toe het hele eiland te bewonen in dorpen met namen als Taarnby, Kastrup, Timmerop en Groot (Store) en Klein (Lille) Magleby. Alleen in het havenstadje Drag0r schijnen nog Denen te hebben gewoond. De immigranten mochten recht spreken naar Hollands gebruik, hun eigen tradities handhaven en hun klederdrachten blijven dragen. Het dorpje Store Magleby op een oude tekening en het kerkje dat duidelijk Hollandse kenmerken heeft en zeven schepenen. De schout was het hoogste gezag, hij werd voor het leven gekozen. De schepenen werden gekozen voor één jaar. Op 29 april 1818, bijna 300 jaar na aankomst op Amager werd de schepenbank vervangen door een gemeentebestuur. De Hollanders integreerden in de Deense samenleving. Op 1 april 1974 werden de ge meenten Drag0r en Store Magleby samengevoegd. Gebruiken Store Magleby stond bekend als 'Holl^nderbyen' (Hol lands dorp) en in deze plaats handhaafden zich gewoon ten in spel, klederdracht en eetgewoonten. Heel lang is het 'katknuppelen', ook bekend in West-Friesland, en het kinderspel 'bikkelen' in zwang gebleven. Het katknuppe len werd echter wel door een ruiter te paard uitgevoerd. Verder mochten zij vrij vogels vangen en kregen zij vis rechten. Prima geregeld, zullen we zeggen, maar dit 'pa radijs' duurde niet erg lang. Koning Christiaan kwam in aanvaring met de Deense en Zweedse adel door teveel nieuwe ideeen en te drastische maatregelen. Hij verdween met vrouw en Duvekes moeder van het toneel en werd opgevolgd door koning Frederik I. Deze herriep de privi leges voor de Hollandse kolonisten. Ze hoefden niet weg, maar werden geconcentreerd in het dorp Store Magleby op het zuidelijk deel van Amager. Veel verdreven Deense boeren mochten terugkeren en er ontstond strijd tussen de twee bevolkingsgroepen. Lang heeft het geduurd voor Hollanders en Denen integreerden. Pas in 1759 werd het geaccepteerd dat de Hollandse schout Jacob Gerritsz Bakker trouwde met Gertrud Hans- datter uit een naburig dorp. Vanaf 1521 tot 1818 hadden de Nederlanders hun eigen bestuur volgens Nederlands model. Er was een schout Het katknuppelen op een paard. (Foto Dirch Jansen) In 1668 werd, in een beschrijving van een koninklijk feest, al het volgende beschreven: De Nederlanders op Amager waren aangezegd dinsdag hun vastenavondviering, die zij jaar lijks voor duizenden mensen houden, op het Slotsplein te to nen... Dat gebeurde in de namiddag. Te paard kwamen zij in een optocht met vlaggen, hooivorken en staken. Zij stootten zo lang tegen een tussen twee palen opgehangen ton, waarin zich twee levende katten bevonden, tot de bodem eruit viel en de katten ontsnapten. Dit vermaak werd tot de avond vanaf het koninklijk slot gadegeslagen." 36 Oktober 2004

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 37