D mieiiws in in 3note. door Jan IJff Waar men tegenwoordig met een schouderophalen aan voorbij zou gaan, was in die jaren groot nieuws. Wat was het geval? Henk Schenk, een inwoner van Noord-Schar- woude, was radiotelegrafist en werkzaam bij de Marine in Nederlands Oost-Indië. Dit was toen nog de naam van het tegenwoordige Indonesië. Er werd natuurlijk veel ge correspondeerd, want even overkomen naar Holland ge beurde maar heel sporadisch. Het vliegverkeer stond ook nog op een heel laag pitje, dus bepaalde de nieuwswisse- ling zich bij het schrijven van brieven. Dat werden er in de loop der tijd heel veel. Vermoedelijk was het vader Schenk die in 1935 op het idee kwam, we moesten van de honderdste brief eens wat bijzonders maken. Nou, wie wat bijzonders wilde op het gebied van een getekende kaart, moest zijn bij Dirk Dirkmaat. Deze man, die huisschilder was in Noord- Scharwoude, had bijzonder artistieke gaven. Hij kreeg later veel bekendheid door zijn prachtige decors, welke hij maakte voor de operettevereniging 'Caecilia' en voor toneelvereniging 'Jong Leven'. De kaart, dus de 100e brief werd echt wat bijzonders. Met grote letters kwam daar op te staan: 100" brief uit Noordscharwoude aan Henk in Indië. Links een landschap uit Noord-Scharwoude met een klein akkerschuitje varend in een sloot en rechts een landschap uit Indië, met daarvoor een duikboot waarop Henk had gevaren. In het midden een vliegtuig, dat de post vervoer de, met de letters KLM erboven. Wel een heel bijzondere tekening dus. Deze tekening is later keurig ingelijst en hangt al langer dan veertig jaar bij mevrouw Schenk aan de kamerwand te pronken. In een krantenartikel van vele jaren later, namelijk van 21 oktober 1961, kunnen we het volgende lezen.: In het jaar 1932 behaalde H.P.Schenk zijn certificaat als radiotelegrafist. Hij trad in dienst van Radio Holland en ging varen op een vrachtpassagiersboot van de Zuid- Amerikalijn. Het leven van Henk zou ongetwijfeld in alle gemoedelijkheid zijn verlopen, als niet de wereldoorlog er tussen was gekomen. Op 10 mei 1940, bij het uitbreken van de oorlog, voer marconist Schenk op de tanker Baren- drecht van de firma Van Ommeren te Rotterdam, op de route Aruba-Italië. Het schip werd toen door de Engelse marine opgebracht naar Gibraltar. Daarna werd het va ren door de oorlogsvoering vaak een hachelijke onderne ming, zoals bij een hevig bombardement van de Duitsers op Londen, juist toen de Barendrecht bij Purfleet op de Theems lag. Er waren heel veel slachtoffers onder de bemanning. Mar conist Schenk kwam er met lichte verwondingen nog best af. Doordat hij zeer slank was kon hij door een patrijspoort naar buiten kruipen. Veel van zijn kornuiten kwamen om. Gedurende een tijd van anderhalf jaar vervoerde men een wel zeer bijzondere lading en wel 'ezels', afkomstig uit Perzië en Voor-Indië, die bestemd waren voor het gealli eerde oorlogscommando in Italië. Deze dieren werden ge bruikt voor het transport van de soldaten, de munitie en verder oorlogsmateriaal naar de bergtop Monte Casino, waar vandaan het gehele Apenijnse schiereiland bestre ken werd. De speciale kaart, getekend door Dirkmaat, verstuurd aan Henk Schenk. 32 Oktober 2004

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 33