X De geschiedenis van een huis en zijn bewoners. de westkant kon worden gemaakt. Iets dat voor een schilder erg prettig is. Tegelijk werd een fundering van betonplaten aangelegd die verbon den werd met een nieuwe beschoei ing langs de Voorburggracht. Het werk werd uitgevoerd door de firma Jan Rutsen en Zn. Vanaf zijn lagere schooltijd had Jan Oudendijk verschillende vakdiplo ma's gehaald voor het schilders vak. Omdat hij op 14-jarige leeftijd knecht bij zijn vader werd, verloor hij de middenstandsopleidingen uit het oog. Vanwege het ontbreken van vestigingspapieren werd Jan Ou dendijk zodoende gedwongen zijn zaak te beëindigen. Tot 1962 bleef het schildersbedrijf hier nog bestaan, waarna Jan in dienst trad bij de EZO keukens, een onderdeel destijds van Houthandel Eecen, in Oudkarspel. De schilderszaak mocht van Jan in wendig niet worden veranderd zo dat bij zijn overlijden in 1979 veel nog intact was. het nummer 93. Later volgde omnummering naar Dorps straat 245. Cor Oudendijk kreeg in 1944 een beroerte en lag gedurende het einde van de Tweede Wereldoorlog, in de beruchte hon gerwinter, half verlamd op bed. Toen hij in 1947 overleed werd auto matisch zijn weduwe eigenaresse en werd de schilderszaak voortgezet op Fa.Wed.C.Oudendijk. Zoon Jan oe fende hier ook dus het schildersvak uit in dienst van zijn moeder. Toen hij in 1947 trouwde met Catharina (Trien) Groot uit Heerhugowaard veranderde er aan de feitelijke si tuatie niets. Het echtpaar 'trouwde in' wegens de schaarse woonruimte zo kort na de oorlog. Toen Jacoba Oudendijk-Siewertsen in 1952 als huishoudster naar Den Helder ver huisde, waren Jan en Trien in feite huurders van moeder. De van oorsprong houten achter gevel van het huis begon na bijna tachtig jaar tekenen van verval te vertonen. Vandaar dat in 1952 werd besloten om de gehele achtergevel in steen op te trekken. Hierdoor verloor het huis wel een bepaalde karakteristieke uitstraling. Voordeel was wel dat nu een groot raam aan Coba Oudendijk-Siewertsen en Trien Oudendijk-Groot aan het 'zuidkantje' in begin jaren '50. De ramen behoorden bij de schilderswerkplaats. Het kleinere tuimelraam werd het 'gasraampie' genoemd omdat daar een provisorische kookplek was gecreëerd met daaronder een kolenhok. Het raampje was altijd 'los' om de bakker gelegenheid te geven er het brood neer te leggen. In die tijd stond het huis bekend als B 124, daarvóór was Foto genomen vanaf het Postkantoorpad eind jaren '50.,Links is nog de houten boet te zien van Betje Leering-van 't Hof. Ons bewuste huis heeft hier al de opnieuw opgemetselde achtergevel.(foto wijlen Flip Kout Azn). Oktober 2004 29

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 30