De geschiedenis van een huis en zijn bewoners. Op 18 november 1920 namen Gerrit Kos, oud 24 jaar, en zijn drie jaar jongere vrouw IJda Kos hun intrek in het huisje. Gerrit en IJda waren allebei respectievelijk in 1896 en 1899 te Zuid-Scharwoude geboren. Ze huurden het huisje van de erven P.Bakker. We zouden dit nu waar schijnlijk een 'starterswoning' noemen. Zij vertrokken op 22 maart 1921 naar Noord-Scharwoude. Een paar maanden later kwam het pasgetrouwde stel Adrianus (Arie) Komen en Elisabeth Bakker er wonen, om precies te zijn op 10 juni 1921. Drie van hun kinderen werden hier geboren. Arie Komen als jonge man zoals hij er uitzag rond 1920. (foto Henk Komen, Nieuwe Niedorp) Elisabeth Bakker komt slechts voor op een foto dat zij al ouder was (foto Nic.van Kleef Zuid-Scharwoude). Het huis ging in 1928 in handen over van Maarten Verweel Voorn die in het buurhuisje (nu nummer 451) woonde. 'Verweeltje', zoals hij werd genoemd, had een stopperij voor kapokbedden. Zijn vrouw dreef in het voorste deel een garen- en bandwinkeltje. De schilder Cor Oudendijk, in 1911 gehuwd met Jacoba Siewertsen uit Warmenhui- zen, was in 1908 in Zuid-Scharwoude gekomen. Hij begon voor zich zelf in 1920 en startte in het huisje waar later Cor Kout een sigarenwinkel had (nu bewoond door de familie Oostenveld nr 461). Vanaf eind 1929 huurde de schilder in eerste instantie het huis met kooldars, die hij inrichtte als schilderswerkplaats. Oudejaarsdag 1929 trokken Cor, Coba en zoon Jan in het huis. Gaandeweg knapte hij het inwendige op, waarbij het vak van schilder natuurlijk garant stond voor een ander aan zien van het gehele interieur. De hardgroen geschilderde kamer kreeg een behangetje, de paarse inkom werd in de moderne kleur crème geschilderd en de bakkamer met in pandige regenwaterbak veranderde in een klein keuken tje. Een kraan was er al sinds 1925 aangebracht. Aangezien er geen gas en licht aanwezig waren liet de huurder dit op eigen kosten aanleggen, omdat de huisbaas dit maar een grote geldverspilling vond. Toen Verweel en zijn vrouw evenwel zagen dat alles zo mooi was opgeknapt, deelden zij schilder Oudendijk mee dat de huur zou worden op gezegd. Coba Siewertsen en Cor Oudendijk in hun jonge jaren Oudendijk eigenaar Toen deze daar vanzelfsprekend niet van wilde horen werd hij voor de keus gesteld om het dan maar te kopen voor de prijs vanfl 3200,-. Een niet onaanzienlijk bedrag in de crisistijd van 1932. Een lening van de bank, de huisarts Hoekstra die als geldschieter wilde optreden en wat zwart geld van zijn zwager uit Warmenhuizen stelden hem in staat het huis in eigendom te verwerven. Er moest jaren nadien nog flink geploeterd worden om al het geleende geld weer terug te betalen. Jan Oudendijk in zijn schilderstenue begin jaren '30. Het bewuste huis is op de achtergrond te zien. De openslaande raampjes boven werden later naar binnen draaiend toen een vrachtwagen ze er finaal uitreed. Ook in de jaren vóór de toename van het verkeer had het pand al te lijden van verkeersschade. 28 Oktober 2004

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 29