De geschiedenis van een huis en zijn bewoners. Op deze foto van rond 1900 is het hier besproken huisje in de verte te zien. Vóór de huizenrij was toen een stukje grond met een hekje. Dit werd in de jaren '30 al onteigend vanwege het toenemende verkeer. Pieter was getrouwd met Maartje, een dochter van Pieter Pater. In 1876 werd het oorspronkelijk kleine huisje ver lengd met een 'kooldars' en kwam daarmee vlak aan het water van de Voorburggracht te staan. Het voordeel hier van was dat de 'plee' binnenshuis kon worden aangebracht. Pieter en Maartje verhuisden in 1892 naar een woning iets verderop. We zien in ons bewuste huisje nu een aan tal jaren huur ders. Dat waren in 1892 Jacob Goudsblom en zijn vrouw Trijntje Ploeger, mensen van in de vijftig zon der kinderen. In 1895 volgde het echtpaar Willem Kraakman en Johanna Mole naar. Zij woon den er vier jaar met hun vier, la ter drie kinderen en Anthonius, een broer van Willem. Zoveel mensen in zo'n klein huis was in die tijd heel gewoon. Jacob Frederiks kwam met zijn vrouw Catharina van Straaten in 1899 uit Broek van daan. Maartje Pater, de vrouw van eigenaar Pieter Bakker, overleed in juni 1896 en Pieter hertrouwde op 67-jarige leeftijd twee jaar later met Geertruida Maria Koortens. Zij was gebo ren in Oterleek en woonde op dat moment in Oudorp, was 53 jaar en ongehuwd. Bij haar huwelijk staat zij vermeld als Koortes, dus zonder 'n'. Zij werd in de volksmond ech ter meestal Geertje Keuris ge noemd. Pieter en Geertje kwa men in 1902 weer in het huisje wonen. Niet lang echter, want Pieter overleed in april 1904. Geertje mocht na het overlijden van Pieter in het huisje blijven wonen. De erfgenamen, dit wa ren er zeven in totaal, en de vijf zogenaamde 'blote eigenaren' gaven Geertje het vruchtgebruik van het huisje. Huurders Na Geertje, die op 2 november 1920 vertrok naar Blokker, zien we verschillende huurders die voor kortere of lan gere tijd op het adres verblijven. 5L r Gerrit Kos en zijn vrouw IJda Kos (foto Fam.J.Kos Noord-Scharwoude) Oktober 2004 27

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 28