Theater TIVOLI: mijn 'CINEMA PARADISO'. Vrijdag 20 oktober kom ik terug met Richard. Gewapend met sloopapparatuur, lampen, handschoenen en een gro tere auto om alles in te vervoeren. We laden onder andere de kist met projectiespoelen in en een houten krat met zo te zien vergane film. De projectieluiken met 'Zeiss-Ikon' halen we van de muur af. We kijken naar de projectoren. Waar zijn de lenzen? De projectoren zijn in zeer slechte staat; zo te zien hebben vogels er diverse keren hun nest in gebouwd. Alles is verroest en loodzwaar. We nemen voor alsnog van de projectoren alleen de maskers mee (daar mee stel je de verschillende filmkaders in). Aan het eind van de dag zijn de mensen van Heeremans weg en nemen we tegen zijn instructies in een kijkje in het theater. We lopen in het gangetje naar het balkon en zien een mooie plafonnière, die als we hem er af halen gevuld blijkt met een decimeter water. We halen beneden het jaren dertig rookglas lampje met 'Nooduitgang' er af. Boven aan het balkon hangt een kleiner lampje met 'Uit'. Richard ver wijdert het lampje van de met spaanplaat betimmerde muur en als hij het laatste draadje los heeft komt de hele van vocht verzadigde muur op ons af! We moeten de boel stutten om weer naar beneden te kunnen komen en nu moet ik Heeremans wel bekennen dat we in de bioscoop zijn geweest. Filmmuseumcollega Richard Bijster bekijkt de verroeste projector. Foto auteur De kaartjesautomaat. Foto auteur. Oktober 2004 De volgende dag bezoek ik met Filmmuseumcollega Ri chard Bijster Tivoli, waar de mensen van Heeremans druk aan het opknappen zijn. Voor het eerst in 21 jaar (heel toe passelijk was de laatste film die ik op 23 juni 1979 in Tivoli zag Martin Scorcese's registratie van het afscheidsconcert van The Band, getiteld THE LAST WALTZ) ben ik in de bioscoop, en helemaal voor het eerst neem ik een kijkje in de projectiecabine. Het is er stoffig, vol spinnenwebben en erg, erg vochtig. Na alles een beetje bekeken te hebben doe ik een bod op de spullen. Na wat loven en bieden worden Paul Heeremans en ik het eens. Ik mag alles wat met film te maken heeft uit het theater halen. Hij raadt me wel aan alleen de opgang naar de projectiecabine te gebruiken (later krijg ik daar een sleutel van) en alleen in het theater zelf te komen als er mensen van hem bij zijn. Het is er gevaarlijk, zegt hij. Op zaterdag 14 oktober ben ik met mijn zwager Mar tin en mijn zoontje Felix in Tivoli om wat spullen mee te nemen. De verroeste filmblikken en de reclamedia;s nemen we mee, en ook de kaartjesautomaat, enkele rol len onverkochte kaartjes en de collectebussen voor het Bio-vakantieoord. 22

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 23