Theater TIVOLI: mijn 'CINEMA PARADISO'. Ik wil dat doen in twee delen. Vol gend jaar wil ik uitgebreid stilstaan bij de oudere geschiedenis van het thea ter (wat voor een deel nog uitgezocht moet worden in de archieven). Tevens wil ik alle geïnteresseerde lezers op roepen om hun eigen bijzondere her inneringen aan het theater en alles wat er in gebeurde (het was natuurlijk niet alléén een bioscoop) op schrift te zetten en aan mij te sturen. Op die manier kan het een heel mooi verhaal worden. Dit jaar wil ik uitgebreid stilstaan bij de bewogen laatste jaren van het thea ter, toen het eigenlijk al geen bioscoop meer was en vooral ook bij mijn po gingen om van de inboedel van het theater nog te redden wat er te redden was. Een historicus is niets zonder be hoorlijke bronnen voor zijn geschied schrijving en in het theater lagen nog zoveel bronnen die aangeboord moes ten worden. Wat volgt is een verslag van een reddingsoperatie. Tivoli in april 1993. Foto auteur. Wanneer Tivoli - dat in de Langedijk natuurlijk net zo be kend was vanwege haar niet-filmactiviteiten zoals bruilof ten en partijen, de Langedijker Schietclub, een eerder leven als kolfbaan, café, en paardenstal - precies als bioscoop is opgehouden te bestaan is mij in het verre Amsterdam ont gaan (dat leest u volgend jaar). Het moet geweest zijn rond Het glas-in-lood, april 1993. Foto auteur. 1986 In het voorjaar van 1986 althans probeert Sintenie de bioscoop door te starten als 'Disco-Film Theater Graf- fity'. In die tijd was ik druk bezig met mijn eindscriptie geschiedenis op de Vrije Universiteit en ook daarna is het mij kennelijk nog niet snel gaan dagen dat er iets moest gebeuren. In ieder geval pas in april 1993 heb ik het theater voor de eerste keer uitgebreid gefotografeerd; de let ters TIVOLI van het glas-in-loodraam achter de projectiecabine zaten er toen nog allemaal in. Rond die tijd zal ik ook contact heb ben opgenomen met de eigenaar en voormalige exploitant Theo Sintenie om hem te vragen of ik de filmspullen kon overnemen. Sintenie was op dat moment na het mislukte discoavon- tuur in een gevecht gewikkeld met de gemeente en wilde niet van enige overname weten. Dat komt later wel, zei hij. Ik hield het allemaal een beetje in de gaten en belde hem nog wel eens op, maar veel schot zat er niet in de zaak. Toen Sintenie het jaar daarop met zijn politieke partij Langedijker Belang een grote verkiezingswinst boekte en zelfs kort daarna wethou der werd, was ik zelfs zo hypocriet om hem daarmee te feliciteren per brief. Sintenie zal wel begrepen hebben dat het mij om andere zaken ging dan de Langedijker politiek. In ieder geval gebeurde er niets, en was het enige wat ik kon doen af en toe om het theater heenlopen en steeds treuriger stemmende foto's te maken. 20 Oktober 2004

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 21