Het Wm. sas J Hen c llameslrioir :e ;oTUL<d door Paul den Hartigh it Inleiding Een oud dames horloge lijkt nu niet direct een onder werp om een stuk je over te schrijven. Toch bouwt ook een voorwerp als dit een historie op als je de opeenvol gende eigenares sen onder de loep neemt. Hier volgt het verhaal van het horloge van Aaltje Vroegop. Zij was de overgrootmoe der van de schrij ver van dit ver haal. Wagenaar. Nadat zij samen zeven kinderen hadden gekre gen, overleed Aaltje op 3 november 1882 op de jeugdige leeftijd van 38 jaar. Haar jongste dochter was net drie maanden en haar twee lingdochters Maartje en Neeltje waren negen jaar oud! Neeltje Wagenaar trouwde later met Pieter Slot Azn, de latere burgemeester van Broek op Langedijk, en was daar door mijn grootmoeder. Het dameshorloge De moeder van Neeltje Wagenaar, de al genoemde Aal tje Vroegop, was in het bezit van een prachtig gegraveerd gouden dameshorloge. Op de achterkant stond een wa penschildje met daarop de letters AV gegraveerd. Dit hor loge erfde Antje, de jongere zuster van Aaltje Vroegop, en getrouwd met Dirk Hoogvorst. Deze Antje overleed in 1926 kinderloos. Anne Vroegop was een nicht van mijn grootmoeder. Zij was vernoemd naar Antje Vroegop en erfde daardoor het horloge. Aaltje Vroegop (1844-1882) Aaltje Vroegop Aaltje Vroegop werd geboren op 27 maart 1844 te Broek op Langedijk. Aaltje was een dochter van Abram Vroegop en Neeltje Pranger. Zij trouwde met Jacob Jan Corn.zn - t 1 De tweeling Maartje en Neeltje Wagenaar in rouwkleding na het overlijden van hun moeder. De voorzijde en achterzijde van het gouden dameshorloge. Anne Vroegop betrok op oudere leeftijd, na het overlijden van haar man, een mooie kamer in Huize 'Westerlicht' te Alkmaar en had deze ingericht met prachtige antieke spullen. Mijn moeder, Aaltje Slot, gehuwd met Jan Pau- lus den Hartigh, ging zo af en toe bij Anne in Westerlicht op bezoek. Maar in de naoorlogse jaren wat vaker en dan bracht zij distributiebonnen voor haar mee. Dit had onder meer te maken met de schaarste van die tijd. Alles was op de bon, zoals men zei. Wij hadden thuis een flink gezin en kregen daardoor veel bonnen toegewezen door het dis tributiekantoor van de gemeente. Als je alleen was, zoals Anne, dan kreeg je minder bonnen. Helaas kinderloos, maar wel rijk aan bezit, maar geen bonnen voor wat lek kers te kopen. De extra bonnen van moeder Aaltje werden door Anne zeer gewaardeerd. Oktober 2004 11

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2004 | | pagina 12