2003, het jaar van de (Langedijker) stolpboerderij Op het noordeinde van Oudkarspel was nog weinig bebouwing. Landbouwer Jan Butter had een grote stolp in eigendom die waarschijnlijk al stamde uit de 18e eeuw. Zoon Cornelis Butter was later eigenaar en weer later vin den we de minderjarige kinderen Jan en Aaltje Butter. Volgens het Kadaster werd de stolp in 1872 herbouwd. Achtereenvolgens was de boerderij eigendom van Jan Jacobszn Stam, Dirk Jonker Czn en als laatste de timmer man Jacob Kroon, metselaar Pieter Kuilman en timmer man Klaas Bruin, allen voor een derde. De grote stolp, waar hier dakpannen worden gelegd op het grote dak werd na een brand in 1925 gedeeltelijk als woonhuis herbouwd. Een overblijfsel De stolpboerderij van Jan Butter was een grote stolp. Hij stond aan de Luizeknip aan de oostkant van de Dorpsstraat van Oudkarspel. Op de eerste kadastrale kaart van rond 1825 zien we het als nummer 9 in Sectie D. Hij stond bijna tegenover de brug naar de Kroonstraat. In 1825 was er echter van een Kroonstraat nog geen sprake. Het huis aan de Dorpsstraat 988 te Oudkarspel vertoont nog steeds een verschil in metselwerk tussen de oude stolpmuur en de later opgemetselde topgevel. Een foto genomen in 2003 vanuit de zelfde richting. Bij een brand in 1925, toen het huis werd bewoond door Jaap Smit, ging het grootste deel van de stolp verloren. Jan IJff herinnert zich dat hij als jochie van acht jaar de ochtend na de brand hoorde dat Jaap Smit in zijn onderbroek op straat vluchtte. Dat laatste vond Jan eigenlijk nog interessanter dan het feit dat de hele stolp was verbrand. De boerde rij werd niet herbouwd, maar ook niet helemaal gesloopt. Het curieuze van het geval is dat een klein deel van de voormuur aan de linkerkant werd gebruikt voor een nieuw huis. Op de foto is nog duidelijk te zien dat het metselwerk van de punt anders is dan de onderkant, wat oorspronkelijk de muur van de stolp is geweest. Momenteel wordt het huis bewoond door de familie R. Ameling. 6 Oktober 2003

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 8