i, lief jaar van <d (Langeulijter) séolplboerclerij) Reacties op het 8e nummer en vorige nummers. De R.K. kerk Mevrouw H.Schene-Wolfswinkel reageerde nog op het artikel in ons zevende nummer over de Rooms Katholieke kerk in Noord-Scharwoude. Op bladzijde 20 staat daar een foto die genomen werd in de werkkeet tijdens de bouw van de kerk. Er zit een jongeman aan de tafel, maar het was onbekend wie dit was. Mevrouw Schene herkende hem als een oom van wijlen haar man Fritz Schene. Het blijkt Fritz Böttger te zijn, die vanwege zijn grote interesse in de bouw niet was weg te slaan uit de keet. Marie Bak Mevrouw Beers van Stichting Den Huygen Dijck belde over de foto met de vriendinnen van Marie Bak in de duinen. Zij wist te vertellen dat de meisjesnaam van mevrouw Mammen Trien Kuilman was. De foto bij de Langedijker klompendansertjes leverde nog een naam op. De mevrouw rechts (nummer 17) is mevrouw Bant, de moeder van Nico. Truus Tuyn In ons zevende nummer blikten we terug op het leven de familie Tuyn. We meldden toen dat Truus Tuyn jaren de zondagsschool leidde, maar wisten niet hoelang dat was geweest. Onlangs vonden we een berichtje in een krant uit januari 1963 waaruit bleek dat zij toen haar 40 jarig jubileum vierde. Bekend is dat zij ook daarna nog door ging- Dank voor de reacties. door Cor Oudendijk We staan rond 1830 op de Krommebrug in Zuid-Scharwoude en kijken de Koog in. We zien een grote stolpboerderij met een voorhuis. Op de voorgrond water dat in de volksmond 'het Diepie' werd genoemd. Links is nog net de oprit naar de Roosterbrug in de Koog te zien. Deze brug lag over de Achterburggracht en verdween begin jaren '60 bij de aanleg van de Kastanjelaan. De bewuste stolp was rond 1835 in gebruik als bakkerij van Cornelis Troostheide. De bakkerij werd later voort gezet door zijn weduwe Aafje van 't Loo. Zoon Jacob volgde in 1853 zijn moeder als bakker op. Tussen 1880 en 1890 vinden we Hendrik Troostheide uit Schagerbrug op dit adres, ook weer een bakker. In 1897 werd volgens het Kadaster de stolp gesloopt en verrezen er tussen 1898 en 1903 twee tuinderswoningen, oftewel een 'bouwersspul' zoals ze op Langedijk zeggen. Het afgelopen seizoen was ook in 't Regthuis aandacht voor de boerderij, de Langedijker stolpboerderij in dit geval. Aan de hand van oude foto's waren nieuwe op names gemaakt om aan te tonen wat er weg is en wat soms nog over. Ook in dit blad besteden we aandacht aan het fenomeen stolp. In dit geval betreft het drie ver dwenen stolpen, één in Zuid-Scharwoude en twee in Oudkarspel. Hoewel, van de laatste staat nog een stukje, maar dat leest u verderop. Een oude tekening Er bestaan niet zo erg veel afbeeldingen van de vroegere bebouwing van Langedijk. Onlangs kregen wij een tekening van Klaas Swart uit Oostwoud. Hij had dit kleine plaatje 'opgeblazen' in zijn computer nadat hij het had gevonden tussen foto's van wijlen mevr. De Haas- Verkroost. De reden dat dit plaatje is bewaard, is omdat op de plaats van deze boerderij later bakker Verkroost woonde. 4 Oktober 2003

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 6