(Diriooirs feenve: Geré van R ij n op de hondenkar door Jan IJ ff Op deze plek speelde zich het verhaal van de 'schoorsteenvegers'af. De brand woedde in het pand waar later Gert Stam woonde, het tweede huis rechts. Geheel rechtsvoor is nu de winkel van Kayer, links bevindt zich nu reisbureau De Langedijk. Welke winter en in welk jaar weet ik niet precies meer. Wel weet ik nog dat het erg koud was en heel hard vroor en dat daarbij een harde oostenwind waaide. Op zulke dagen verlang je niet naar een brandje, maar het gebeurde wel. Een schoorsteenbrandje in dit geval, dat in die tijd veel meer voorkwam. Er werd toen met heel andere middelen gestookt waardoor de schoorstenen erg vuil konden worden. Hierdoor was de kans op een brandje in de schoorsteen veel groter. Een brandmelding dus, welke in die tijd nog met wekschellen plaatsvond. Ook was er in die tijd nog geen sprake van één brandweer aan de Langedijk, maar was het zo dat de twee dorpen Oudkarspel en Noord- Scharwoude samen gingen. De twee zuidelijke waren het nog niet eens. Langedijk Noord rukte dus uit want het betrof een pand in Oudkarspel. Op het bijgevoegde plaat je kunt u zich (misschien) oriënteren. Het pand rechts is de voormalige smederij van Nap (eerder Van Galen) en nu Kaijers Woninginrichting. Na de nodige voorzieningen in de woonkamer werd de ladder naar de schoorsteen geplaatst en ging Piet Heidsma met de ramoneur1) aan het werk. Alles verliep snel, wat heel gelukkig was, want Piet was tot op het bot verkleumd. Wat ben je dan blij als zo'n klusje klaar is. Gauw naar huis en lekker doorwarmen. Op het laatste moment kwam een oud vrouwtje, die ergens daarachter woonde, aanlopen en zei: "Hoor 'rs effies, ik weun hier vlak achter en jullie benne hier nou toch, kenne jullie boi moin ók de skoorstien niet effies rage? Dat zou ik zo graag wulle want 't is al een paar jaar niet beurd." Een ramoneur is een werktuig waarmee de brandende roetlaag uit de schoorsteen wordt geslagen. Gert van Rijn, geboren in 1909, was jarenlang melkboer in Langedijk. De melkzaak, die door zijn vader was gestart bevond zich aan de Noordscharwouder kant (zuidzijde) van de Spoorstraat. De noordkant van deze weg was Oudkarspels gebied. Gert was geboren in de Stuartstraat in Alkmaar (in de Alkmaarse Spoorbuurt) en kwam in 1912 met zijn ouders en broer Hendrik naar Langedijk. Vader Gerardus Hendricus van Rijn, geboren te Abcoude Proostdij, startte de melkzaak aan de al genoemde Spoorstraat, ofschoon hij daarvóór helemaal geen melk boer was, maar in Alkmaar een bodedienst op Amsterdam had onderhouden. Toen Gert de zaak van zijn vader overnam was hij nog geen 21 jaar en moest zelfs wachten tot hij die leeftijd bereikte voor hij melkboer mocht worden. Hij verhuisde naar de Oosterstraat in Noord-Scharwoude. Gert stopte in 1968 als melkboer, waarna zijn zoon Gerard de melk zaak voortzette. Op het moment dat laatstgenoemde besloot te stoppen had de zaak precies 80 jaar bestaan. Gert van Rijn overleed in 1994. W— Gert van Rijn op de hondenkar, met daar voor de hond Bob, vlak vóór het uitrij den van de melk naar de klanten. In de winter maakte Gert gebruik van een hondenslee. De foto werd midden jaren '20 genomen naast de melkzaak aan de Spoorstraat. (foto van W.Greuter- van Rijn). Oktober I -- 44 2003

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 46