De preekstoel in de NH kerk van Broek Het verhaal bij deze foto is dat Jan eerst aan de linkerzijde van het tafeltje staat met pet. Zijn oom vroeg hem zijn pet op het tafeltje neer te leggen, een plaimumnes en verfdoekje in zijn handen te nemen en aan de rechterzijde van het tafeltje te gaan slaan. En zo kwam deze voor toentertijd unieke foto tot stand. Verandering En zo komen we weer terug bij de preekstoel. Nadat Jan de opdracht had aangenomen voor het schilderwerk aan de Ned. Herv. Kerk, vroeg hij een gesprek aan met de Kerkvoogdij. Hij bracht in dat gesprek naar voren dat onder de dikke verflaag van de preekstoel en klankbord mooi eikenhout zat. Hij stelde voor om de verflaag te verwijderen. Men ging daarmee akkoord. In onze hedendaagse tijd hebben we hiervoor goede afbijtmiddelen, maar in opa Jan zijn tijd gebeurde dat met een bijtende soda die gevaarlijk was voor handen en ogen. Dankzij dit arbeidsintensieve werk mocht het resul taat er zijn. De preekstoel en het klankbord waren weer in hun oorspronkelijke staat en luister. Het gaf de kerk een zekere uitstraling. Verder ontwierp hij een mooie sjablonenrand die was geïnspireerd op het uitsnijwerk van de gestileerde rand van het klankbord boven de preekstoel. Hij sjabloneerde deze rand aan de onderzijde rondom het tongewelf. Bij de laatste restauratiewerkzaamheden in 1996 mochten zijn achterkleinzoon Jan en kleinzoon Paul deze werkzaamheden opnieuw uitvoeren. Wij hebben met dezelfde sjabloonrand gewerkt die mijn grootvader had ontworpen. Tijdens deze werkzaamheden voelden wij ons met hem heel nauw verbonden. De sjabloonrand geïnspireerd op het uitsnijwerk van het klankbord. Het interieur van de kerk in de bovenkamer. Alle foto's in dit artikel zijn van de schrijver. Oktober 2003

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 45