J, WM eiigdiJrieFiiiiiieriiigeii aan m roeJk Isfc i j door Cor Oudendijk Mijn collega Conny Mensingh woont in Schagen. Bij toeval kwam ik er achter dat zij van origine een geboren Broeker is. Nu zegt de naam de meeste lezers waarschijn lijk niets, maar als ik zeg dat haar meisjesnaam De Ruigh is en dat haar moeder Sijtje Kok heette, dan zal bij oude re Broekers een licht opgaan. In het hiernavolgende staat opgetekend wat zij zich nog herinnert van haar geboorte plaats. Het begin Cornelia Marijtje de Ruigh, zoals zij officieel heet, kwam in 1945 in Broek ter wereld. Zij was het derde kind van Arie de Ruigh en Sijtje Kok. Vader Arie, die in 1911 in Nieuwer Amstel ter wereld kwam, was halverwege de jaren dertig als winkelbediende naar Oudkarspel gekomen. Zodoende liep hij Sijtje Kok uit Broek tegen het lijf. Sijtje was een dochter van Jan Kok en Marijtje Oudijk en een jaar jonger dan Arie. voorval heeft een onuitwisbare stempel gedrukt op het gezin. Zoals gezegd werd Conny in 1945 geboren, later nog gevolgd door een zusje in 1948. Conny in de wandelwagen voor het onderlijk huis aan de Dijk. De eerste jaren Conny herinnert zich van haar eerste levensjaren natuurlijk niets. Wat ze zich wel herinnert is dat ze achter in het land, door de kinderen het voetballand ge noemd, te water raakte. Het staat haar nog duidelijk voor de geest dat een buur man haar snel uit het water wist te halen voor het te laat was. Wat ze ook nog weet is dat haar vader nijdig reageerde toen buurman haar aan de overkant van de sloot op de wal trok. Vader moest hier door een stuk omlopen. Vanzelfsprekend was hij wel dankbaar, maar de zenuwen zullen hem wel parten hebben gespeeld, gezien het eerdere verlies van een kind. Het gezin van Jan Kok en Marijtje Oudijk met v.l.n.r. hun drie kinderen: Jan, Trijntje en Sijtje. Vader Arie de Ruigh nam eerst zijn intrek bij Jac. Pik, kruidenier op de Dijk. We schrijven dan januari 1936. Op 19 maart 1936 trouwden Arie en Sijtje en gingen wonen aan het Mandepad. Later betrokken zij een huis aan de oostkant van de Dijk die door veel mensen 't kleine straatje werd genoemd, in de linker helft van een dubbel woonhuis. Sijtje, die min of meer zonder geloofsrichting was opgevoed, trad op achttienjarige leeftijd toe tot de Gereformeerde kerk. Arie, van huis uit Hervormd, volg de haar na zijn huwelijk. Eind '37 werd hun eerste kind geboren, een zoon die naar vaders vader Frank werd genoemd. Het tweede zoontje Jan, dat enkele jaren later werd geboren, kwam op tragische wijze om het leven. Een buschauffeur reed op de Dijk achteruit en had niet in de gaten dat het kereltje zich achter de bus bevond. Het Conny met haar broer Frank op het voetballand achter het huis. Oktober 2003 33 IT fel A k (CnflWh

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 35