m Café 'De Schelvis' Bij de brandweer ging het alarm om tien voor vier af. Men was binnen enkele minuten ter plaatse, maar kon niet veel meer doen dan zorgen dat de omliggende percelen behouden bleven en verder de restanten blussen. De brandweer bestreed het vuur met twintig man en negen stralen, maar stond bij voorbaat voor een verloren strijd. Op het hoogtepunt van de brand sloegen de vlammen 15 a 20 meter hoog uit het brandende pand zodat er weinig meer viel te redden. Tot de volgende morgen half negen was men bezig met nablussen. De Schelvis brandde binnen korte tijd als een fakkel. (foto Cees Rutsen) Het vuur greep zo snel om zich heen dat de onderhuur der Gerrit Smit en zijn huisgenote Tiny Volkers zich ter nauwernood uit de vuurzee konden redden. Een zoon van bakker Kuin, die toevallig op die tijd passeerde, sloeg alarm, wekte de bewoners die boven het brandende pand sliepen en alarmeerde de brandweer. Gerrit en Tiny ontsnapten derhalve door deze oplettendheid aan de dood. Gerrit probeerde nog zijn geld, dat in het voorcafé lag te redden, maar dat was al niet meer mogelijk. In pyjama moesten beide bewoners naar buiten vluchten. In enkele minuten sloegen de vlammen van voor tot achter uit het dak wat mogelijk was omdat 'De Schelvis' groten deels van hout was opgetrokken. De verwoesting van 'De Schelvis' beroof de Zuid-Scharwoude en heel Langedijk van één van zijn drukst bezochte café's. Vele verenigingen vonden hier hun onderkomen. Ook was het altijd druk in gebruik voor kolfwedstrijden. Zeer getroffen was de toneelvereniging V.S.V.L. die dezelfde avond haar jaar lijkse uitvoering zou houden. Enkele uren vóór de brand had men nog een slotrepetitie in het etablissement gehou den. Behalve alle coulissen en eigendommen ging ook de kleding van de leden verloren. Andere verenigingen die ernstig gedupeerd werden waren de sociëteit 'Gezellig Samenzijn', de tafeltennisvereniging 'Spirit', dansschool Smit en biljartvereniging 'Effect'. De brand was ontstaan in het voorcafé, waarschijnlijk in de meterkast, maar de oorzaak kon door de grondige verwoesting niet meer worden achterhaald, 't Café was nog eigendom van Niek Rijper. Gert Smit, die in augustus 1966 de nieuwe kastelein was geworden, huurde zoals al eerder gezegd de zaak van Rijper. Wel was de inboedel zijn eigendom, maar alles ging bij deze brand verloren. Het bleef nog enige tijd onzeker of 'De Schelvis' wel zou worden herbouwd. Rijper had daar niet zo veel zin in en daar om kocht Smit de grond van het afgebrande café om er een nieuwe Schelvis te laten bouwen. Om de lange weg van procedures en bouw te over bruggen liet hij naast het verbrande pand een Romneyhut plaatsen waar hij vier jaar lang zijn caféactiviteiten in uitoefende. De volgende morgen restte er nog weinig van het café. (foto Cees Rutsen) Na de kermis in 1977, om precies te zijn op 24 september, vond de feestelijke ope ning van de nieuwe Schelvis plaats. Gert en Tiny trouwden tegelijkertijd met elkaar. Wel werd er na die tijd ieder jaar met kermis naast het café een extra dans tent geplaatst om het vele publiek te kunnen herbergen. Oktober 2003 29

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 31