Café 'De Schelvis' lezen we een aankondiging van een evenement in het café. De familie Rijper noemt in de advertentie de naam van 'voorheen weduwe Beers'. Het lijkt er dus op dat Grietje Beers-Huibers alleen de herberg heeft gerund na het overlijden van haar man. Rijper Theodorus (Dirk) Rijper, geboren op 28 augustus 1883 te Oudkarspel, was in 1907 getrouwd met Catharina (Trijntje) Jonker, een Obdamse van geboorte. Op 12 december 1929 kwamen zij vanaf de Handelskade in Noord-Scharwoude met hun zes kinderen naar het café 'De Schelvis'. Het zou 't begin worden van een lange periode Rijper. Dirk Rijper liep bij de koop van het café aan tegen een kennelijk nooit opgelost conflict. Het huis links van De Schelvis was namelijk nog eigendom van de weduwe van Kleef-Tromp. Omdat de erfgrens nooit goed was vastgesteld bleef de weduwe Van Kleef voor 2 cen tiare eigenaresse van de grond waarop de herberg stond. Op deze foto uit 1949 staat de voltallige familie Rijper opgesteld ter gelegenheid van het huwelijk van zoon Dirk met Annie Brammer op 27 april van dat jaar. We zien achteraan v.l.n.r.: l.Nic.Rijper, l.Trien Rijper-Buter, 3.Anne van Meurs-Rijper, 4.Klaas van Meurs, 5.Trien Komen-Rijper, è.Piet Komen, 7.Afra Rijper-Bart, 8.Jan Rijper. Vooraan: l.Arie Rijper, 2.moeder Trijntje Rijper-Jonker, 3.Dirk Rijper, 4.Annie Rijper-Brammer, 5.vader Dirk Rijper, 7.Corry Rijper-van Zon (vrouw van Arie). (foto mevr. A.Rijper-Brammer) tD. BUPFB T. RIJPER—JONKER Caf» „De Schelviich". Weaschen vrienden "en begunstigers een geluk* kig Nieuvrjur. en opende een groentezaak tegenover Artis. De beide dochters werden respectievelijk mevrouw Komen en Van Meurs, zoon Jan werd timmerman, Dirk kwam aan de transport en bekwaamde zich in het maken van kolfballen. De jongste zoon uit het gezin was Nicolaas Cornelis (Niek) Rijper. Hij zou het café in 1948 als kastelein overnemen van zijn vader. Eigenaar werd hij echter pas in 1959. Niek Rijper trouwde op 6 april 1948 met Catharina (Trien) Buter. Het echtpaar kreeg eerst een dochter maar op 6 juni 1954 werd de geboorte van 'de drieling van Rijper' een sensatie op Langedijk. Het gezin bestond in één klap uit vier dochters. Het aanzien van het café bleef lange tijd ongewijzigd. In 1948 en 1952 vonden wel verbouwingen plaats maar in de jaren '60 werd plan Koog-Noord ontwikkeld. Vlak naast het oude etablissement kwam een asfaltweg die de Kastanjelaan werd genoemd. Smit Gert Smit, die al bij Rijper werkte, werd in augustus 1966 de nieuwe kastelein. Gerrit Smit en Tiny Volkers, die eerst in de huishouding had gewerkt, namen samen het café in huur over van de familie Rijper. De oude kastelein zat evenwel met een klein probleem, zijn nieuwe huis was nog niet klaar. Geen nood, hij kon zolang wel bij broer Dirk op zolder. Dat dit ruim anderhalf jaar zou duren had niemand voorzien, maar het ging. Dirk Rijper overleed op 16 januari 1952. Bij testament had hij bepaald dat zijn kinderen voor een deel mede eigenaar werden van De Schelvis. De kinderen Rijper traden nou niet direct in vaders voet spoor. Oudste zoon Arie vertrok in 1933 naar Amsterdam Het einde van 'De Schelvis' Op zaterdagmorgen 12 mei 1973 's morgens om vier uur voltrok zich het vonnis over 'De Schelvis'. Een alles vernietigende brand legde het hele gebouw in nog geen uur volledig in de as. 28 Oktober 2003 CAFÉ KOOG i TF.L. 02260- 6 70 ZUID-SCHAR WO UDC

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 30