Café 'De Schelvis' Van Kleef Op 26 mei 1860 trouwde de 22-jarige Dirk van Kleef uit Oosterblokker met Elisabeth Buur, dochter van Klaas Buur en Marijtje Rake. Elisabeth, oftewel Betje Buur, was een geboren Zuidscharwoudse en vier jaar ouder dan haar bruidegom. Dirk, zoon van Teunis van Kleef en Gijsberta Groot, had zijn beide ouders al verloren. Als extra getuige bij het huwelijk trad op Cornelis Beerepoot uit Oosterblokker, toeziend voogd op de minderjarige Dirk. Beerepoot staat te boek als kastelein aldaar. Het kan toeval zijn, maar het heeft er alle schijn van dat deze voogd, wellicht een oom, de aanleiding is geweest dat de landbouwer Dirk van Kleef kort hierna als kastelein te boek stond. Dirk van Kleef moet dus 'De Schelvis' hebben laten bouwen, mogelijk kort voor hun huwelijk. Erg lang heeft hij hiervan geen profijt gehad want op 1 maart 1870 overleed hij op de leeftijd van 31 jaar. Weduwe Betje van Kleef-Buur bleef achter met haar drie kinderen Anthonius, Maria en Nicolaas (Klaas). Ze hield de herberg aan en hertrouwde als kasteleines in 1872 met Jacob Kraakman uit Oudkarspel. Kort na het overlijden van Dirk van Kleef staat bij het Kadaster te boek dat er een herverdeling plaatsvond tussen huis en erf en de naastgelegen boomgaard. We lezen dan dat het huis wordt aangeduid als huis en kolfbaan. Het is dus aanneme lijk dat de kolfbaan in deze periode is gebouwd. Kraakman Na het huwelijk met Betje Buur was Jacob Kraakman dus herbergier geworden van het café, ofschoon Betje eigenaresse bleef. In november 1875 kregen Jacob en Betje een zoon die Willem werd genoemd. Maar ook het gezin Kraakman/van Kleef was geen lang samenzijn beschoren. Op 25 januari 1878 werd Betje Buur voor de tweede maal weduwe, Jacob overleed op 39-jarige leeftijd. Buur Omdat haar kinderen nog te jong waren zette Betje haar bestaan als tapster voort. Haar oudste zoon Anthonius werkte op de bouw en de twee jongste Van Kleefjes zaten nog op school. Kleine Willem Kraak man was amper uit de wieg vandaan. Omdat een café lang niet altijd een vetpot was nam Betje een kostganger in huis, ene Gerrit Stoppelsteen uit Alkmaar. Toch komt zij niet als erg arm naar voren. In het Kadaster staan diverse stukken land op haar naam. Betje staat later te boek als koffiehuishoudster, maar heeft het café in 1902 in eigendom overgedaan aan haar zoon Klaas van Kleef. Waarschijnlijk is Klaas al eerder huurder geweest toen hij in oktober 1894 trouwde met Catharina Tromp uit Oudkarspel. Van Kleef Van de twee kinderen Van Kleef stammen practisch alle Langedijker Van Kleven af. Zoon Anthonius heeft waar schijnlijk de meeste nakomelingen, maar deze tak ging niet door met het café. Zoon Klaas was degene die het bedrijf verder uitbouwde. Klaas van Kleef en zijn vrouw runden tot november 1909 het café in de Koog. Het meubilair uit deze periode is lange tijd herkenbaar geweest aan de letters KvK in de ruggen van de stoelen. In die tijd kreeg het echtpaar twee kinderen, Theodorus (Dirk) en Lucia. Zoon Dirk vertrok al op 9-jarige leeftijd naar Oudenbosch, waarschijnlijk voor een theologische studie. Hij keerde terug in augus tus 1909 waarna het hele gezin drie maanden later vertrok naar Broek. Later vinden we zoon Dirk terug in het huis links van de herberg. De hele hoek waar 'De Schelvis' stond en links daarvan, was dus in principe een tijdje eigendom van de familie Van Kleef. De herberg werd in 1910 overgedaan aan Johannes Beers uit de Haarlemmermeer. Moeder Betje woonde onderhand bij haar zoon Willem Kraakman. Willem had een kruide nierszaak annex barbierszaak bij de Krommebrug en was intussen gehuwd met Maria Dimfina Henselmans. De Schelvis op een kaartje uit het eerste kwart van de 20e eeuw. Op het stuk land rechts van het café werd de kermis gehouden. Beers Johannes Beers en zijn vrouw Grietje Huibers, afkomstig uit Wognum, kwamen 5 november 1909 met hun drie kin deren Theodorus, Petrus en Geertruida uit Amsterdam. Zoon Franciscus voegde zich bij hen in 1911 toen hij als theologiestudent uit Voorhout kwam. Zo'n twintig jaar zou de naam Beers verbonden blijven aan 'De Schelvisch', zoals men het toen nog schreef. Beers zelf moet eerder al zijn overleden, want in november 1929 Oktober 2003 27

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 29