ié 'D. ■aJ cine VIS door Cor Oudendijk en Cees Rutsen Inleiding Op 22 oktober 2002 werd in café 'De Schelvis' in Zuid- Scharwoude een dubbel jubileum gevierd. Kastelein Pé de Nijs werd 50 jaar en de huidige Schelvis bestond 25 jaar. Reden voor een feestje dus, maar ook reden om te kijken hoe oud deze gelegenheid nu werkelijk is. Vanaf het begin stond 'De Schelvis' bekend als een typisch Rooms Katholiek café, als tegenhanger van 'De Roode Leeuw'. Het is zelfs een tijdje zo geweest dat de pastoor er op toezag dat er ook daadwerkelijk katholieke klanten kwamen. Gelukkig is die verzuiling heden ten dage verdwenen en repeteert zelfs de fanfare 'Kunst na Arbeid' in dit café en staat de horecagelegenheid open voor iedereen. Vanuit zijn achtergrond als brandweer man heeft Cees Rutsen het verhaal van de fatale brand in 1973 op papier gezet. Cor Oudendijk ging op zoek naar de stichtingsdatum en de kasteleins van het café. gesloopt. Het café stond vanaf dat moment pal langs de nieuw aangelegde Kastanjelaan. Het café 'De Schelvis' zoals velen het zich nog zullen herinneren. Rechts het kleine zaaltje met daarachter de kolfbaan. Links is nog het oude huis te zien waar achterin Dirk van Kleef woonde. In het voorste deel woonde eerst Jan Koenis en later enige tijd Klaas Bruin. Het tentje linksvoor was van Dirk Broersen die er vis verkocht. (foto Nel Bleeker, Bergen NH) aa Het gearceerde gedeelte is C 120; links staat op C 122 het huis van chirurgijn Berg. Opmeting rond 1830. Het begin Op de eerste kadastrale kaart 1825/1830) komt op de plek van Café 'De Schelvis' geen gebouw voor. Het stuk land (kadastraal sectie C nummer 120) is dan eigendom van Gerrit Frans Berg, van beroep chirurgijn. Het staat beschreven als tuin. Meest aannemelijk is dat het een boomgaard betrof omdat in deze hoek destijds meer boomgaarden waren. Berg woonde zelf in het huis dat later nog jaren links van het café heeft gestaan. Oudere mensen zullen nog wel weten dat Dirk van Kleef daar woonde in het achterste deel. Vóór werd eerst bewoond door Jan Koenis en zijn vrouw Marie Spanjaard en rond 1960 door Klaas Bruin en Riet v.d.Weide. Toen het plan Koog-Noord werd ontwikkeld verdween de oude Roosterbrug over de Achterburggracht en werd het water gedempt. Het oude huis werd vrijwel gelijkertijd Zowel het oude huis als de boomgaard werden rond 1830 verkocht aan Mietje Vervoren, huisvrouw van Klaas Muntje- werf. Na een veiling in 1854 werd Jacob Trompetter, rietdekker uit Zuid-Schar- woude eigenaar van beide percelen. Tussen 1850 en 1860 treffen we als bewo ner van het genoemde oude huis Gerrit Roelof Berg aan, van beroep wijnkoper en een zoon van de chirurgijn. Om een beetje zicht te krijgen op de huizen in Zuid-Scharwoude helpt de toentertijd gehanteerde huisnummering. Het vroegere schoolhuis aan de Koog had bij de eerste huisnummering het nummer 91 gekregen. Wijnkoper Berg kreeg 92. Dit bewijst dat het café er nog niet stond. In de genoemde tienjaarlijkse periode verandert het huis van Berg van bewoner en krijgt dan een nieuw huis nummer. In 1859 vestigt hier zich geneesheer Pieter Stolp uit Andijk. Ertussen zijn twee nummers in gebruik genomen, 124 en 125, toebedeeld aan Dirk van Kleef, herbergier. We zitten nu dus heel dicht bij het stichtings jaar van herberg 'De Schelvis'. Het meest aannemelijk is dat begin 1860 dat tijdstip is, uitgaande van het bevol kingsregister. In dat jaar werd namelijk het perceel met daarop de boomgaard gesplitst in twee nieuwe stukken grond. Door aankopen van geneesheer Stolp ontstond een nieuwe verdeling van de erven. Nummer C 1167 met huis en erf en C 1168 omschreven als tuin. 26 Oktober 2003 IS7 .na iii

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 28