jggggj sjSfpKÏr Jac. Kort en de Langedijker Oratoriumvereniging De Langedijker Oratorium Vereniging (LOV) werd gesticht op aandringen van haar eerste dirigent, Jac. Kort in 1964. Daarvoor was Kort sinds 1950 dirigent van de gemengde zangvereniging Crescendo te Noord- Scharwoude en van de Christelijke Zangvereniging Halleluja te Broek op Langedijk, na de dood van de dirigent Paul Kok in 1954. Volgens mevr. M. Stins- Kouwen werden beide zangverenigingen door Kort voor het blok gezet, omdat hij geen tijd had om twee koren te leiden en hij voor de uitvoering van grotere werken en een voldoende groot koor noodzakelijk achtte. In het interview met Kort van de hand van D.P. van Wigcheren in de Alkmaarse Courant van 20 januari 1975 (ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als koordiri gent in Langedijk) beschrijft Kort de ontwikkeling van het koorleven in de Langedijk. Na de fusie van het Zuid- Scharwoudse "Gemengd Koor"met "Crescendo" in 1950 werd Kort dirigent van dit nieuwe koor, dat de naam Crescendo bleef voeren. Het repertoire werd vernieuwd en de koorcultuur van het deelnemen aan concoursen werd door Kort omgebogen in de richting van het uit voeren van oude meesters en oratorische werken. Een probleem vormde in de jaren tot 1967, waarin de nieuwe Gereformeerde Kerk in Broek op Langedijk voor uitvoe ringen kon worden gebruikt, de geschikte ruimte voor de uitvoering van grotere werken te vinden. Een oplossing werd gevonden door de oratoria uit te voeren in de neer- zetveiling, die door de koorleden werd aangekleed door middel van grote aantallen veilingkisten en geleend hout, waarvan men het podium en de achterwand maakte. Koorleden ruimden na afloop van het concert het geheel weer op. In het artikel van Van Wigcheren vinden we tevens de reden voor de fusie van beide koren in 1964. Wegens overbelasting wilde Kort een aantal koren laten schieten, waaronder de twee in Langedijk. Dit was voor de besturen van Crescendo en Halleluja aanleiding tot de fusie, waarbij Kort dirigent van de nieuwe oratorium vereniging werd, en andere koren heeft afgezegd. De door Kort beschreven ontwikkeling van het repertoire getuigt van een grote kennis van het repertoire voor koor en een duidelijke voorliefde tot het uitvoeren van grotere oratoria. De omslag in het repertoire begon bij Crescendo met het zingen van oude meesters (Sweelinck, Jannequin) waarna men kleinere werken ter hand nam, zoals: de Liebesliedwalzer van Brahms, psalmen van Mozart en Mendelssohn en het requiem van Cherubini. Over de opbouw van het repertoire zegt Kort: "Om het andere jaar zingen we een werk dat we nog niet eerder hebben gedaan en zo bouwen we langzamerhand een repertoire op". Volgens Kort was het koor "gewillig en toegewijd met een enthousiast en ijverig bestuur". Leden kwamen (en komen) niet uitsluitend uit Langedijk maar zelfs uit iets verder verwijderde plaatsen tussen Den Helder en De Rijp. Om u een indruk te geven van de enorme prestaties van de LOV geef ik hierna een staat van de door hen, onder leiding van diverse dirigenten, tussen 1961 en 2001 uit gevoerde werken. Locatie van de uitvoeringen was eerst het "Bollengebouw"in Broek op Langedijk, daarna enkele malen de "Neerzetveiling"in Noord-Scharwoude en vanaf 1967 steeds de Gereformeerde Kerk in Broek op Langedijk. Als inwoners van Langedijk kunnen we trots zijn op een vereniging die zo lang en met zo grote inzet diverse grote oratoria voor ons tot klinken brengen. Dit artikel kwam mede tot stand na een gesprek met mevr. M. Stins-Kouwen. Ik mocht haar archief over de uitvoeringen raadplegen. Zowel de programma's van alle uitvoeringen als de recensies in diverse dagbladen heeft zij compleet bewaard, evenals foto's van de LOV onder leiding van Jac. Kort. Vele jaren lang werden de concerten besproken door Th. Linthorst, de muziekrecensent van de Alkmaarse Courant. Zijn uitvoerige, vakkundige verslagen ver melden een hoog niveau van de uitvoeringen door inge huurde solisten en begeleidingsorkesten, waarbij de kwaliteit van de koorzang en de dirigent lovend werden genoemd. Overzicht over de door de Langedijker Oratoriumvereniging uitgevoerde Werken in de periode 1961-2001 Datum Dirigent Componist Werk 27.5.61 Jac. Kort Haydn Die Jahreszeiten 27.4.63 Idem J.S. Bach Johannes-Passion 10.9.66 Idem Mozart Grosse Messe 23.9.67 idem J.S. Bach Kreuzstab-Cantate 7.9.68 Idem G.F. Handel Belsazar 13.9.69 Idem G. Fauré Requiem W,.A. Mozart Vesperae Solennes de Confessore 24 Oktober 2003

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 26