J I ori en <c lLe iL^angemjKeir FiiimveFeiiigiiF cUC o door Drs. Dick Barten Koorzang is in de dorpen aan de Langedijk altijd popu lair geweest. Van het oudste koor, de zangvereniging Orpheus uit Oudkarspel is de oprichtingsdatum onbe kend. In 1870 werd de Orpheus' dirigent, de hoofdonder wijzer Jan Vis, vereerd met een zilveren dirigeerstok. Opvolgers van deze zangvereniging waren het gemengd koor Crescendo, uit 1889 en de operettevereniging Caecilia (in 1911). De leden van deze beide verenigingen waren hoofdzakelijk de inwoners van Noord-Scharwoude en Oudkarspel. de in de jaren dertig opgerichte Gereformeerde Organistenvereniging. Na de tweede wereldoorlog was hij, vooral na het behalen van de acte Schoolmuziek, meer geïnteresseerd in onderwijs en koordirectie. Als dirigent wist hij de koorleden uitstekend 'bij de les te houden' en kwam hij daardoor tot indrukwekkende uitvoeringen. In de periode 1948 tot 1960 was ik orgelleerling van Kort en heb ik als begeleider op het orgel meerdere malen mogen meewerken aan uitvoeringen van Crescendo en ook een paar maal in het begin van de Langedijker Oratorium Vereniging. De Langedijker Oratoriumvereniging met de uitvoering van de Kreuztab Cantate van J.S.Bach op 23 september 1967 in de Gereformeerde Kerk in Broek. Iedereen was in kostuum en plusminus 70 koorleden, dirigent en solisten, plus orkest vormen een mooi geheel.(foto M.Stins-Kouwen) Crescendo werd geleid door meester W. Dorsman vanaf de oprichting tot 1898. Willem Hespe was de dirigent van 1898 tot 1950. Als zijn opvolger werd in 1950 Jac. Kort (1910-1982) benoemd. Na het behalen van het diploma orgel en piano van het Amsterdams Conservatorium was Kort werkzaam als organist bij verscheidene Gereformeerde en Nederlands Hervormde kerken in Amsterdam. In de periode van 1938 tot 1941 was hij een bijzonder actieve voorzitter van Zelf was ik niet in koordirectie geïnteresseerd. Tijdens een les maakte ik de opmerking tegen Kort: 'fk speel liever orgel, dat doet tenminste wat je wilt'. Kort gaf daarop als antwoord: 'maar ik werk met levend materiaal'. Over het tot stand komen van de Langedijker Oratorium Vereniging (de LOV) vond ik, naast persoonlijke herinne ringen, in bewaard gebleven documentatie de volgende gegevens. Oktober 2003 23 O O

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 25