ÜP De St.Josephgezellenvereniging van 1920 tot 1945 Er waren verschillende onderafdelingen werkzaam in de vereniging, o.a. de fanfare, een gymnastiekvereniging, een toneelvereniging, de biljartclub, een damclub en een zangclub. Crisis en oorlog Er was gelegenheid tot sparen, ondanks dat het toen geen rooskleurige tijd was. De jaren dertig waren de zoge naamde crisisjaren en de gehele parochie leed daaronder. De inkomens waren bedroevend laag, de jeugd kreeg weinig te verteren en na deze slechte jaren verzeilden we in de oorlogsjaren wat ook narigheid met zich meebracht. We herinneren ons nog heel goed de onderduikperiode van vele leden die voor de arbeidsinzet naar Duitsland moesten. Het was een spannende tijd. De nog thuis verblijvenden verzorgden toen pakjes met wat lekker nijen en etenswaren (dat deden we in de bakkerij van De Groot) en verzonden ze naar verschillende jongens in Duitsland. Voor de thuisblijvers hebben we eens een retraite georganiseerd in 'De Burg'. Het mocht wel niet van de Duitsers, maar we hebben het er op gewaagd en het kwam goed af. Zelfs de onderduikers uit de buurt deden mee, maar wel vermomd. De retraitepater Helmer gaf deze drie dagen onderricht. Bestuur Sint Josephgezellenvereniging in 1943. Zittend v.l.n.r.: l.Jaap Bruijn, 2.Pastoor Moons, 3.Kapelaan B.Schoonebeek, 4.}aap Dekker. Staand: l.Jan Brink, 2.Wim Snijders, 3.Jan Dekker, 4.Gerbrand Duijves Pzn, 5.Gert Goudsblom, 6.Jan van Kleef, 7.Piet Bruijn. Een aardigheid was dat de jongens alle dagen een warme maaltijd kregen, welke werd bereid in de zuurkoolfabriek van Kramer. Begrijpelijk kwam daar zuurkool bij en ook nog een stukje worst. De Duitsers hadden er niets van gemerkt. Het jaar 1944 was een rampjaar voor alle verenigingen. Alles werd verboden en men moest alle bescheiden en financiën inleveren. Ook de notulen van de vereniging gingen verloren. Ik zat zelf ook ergens onder gedoken en heb het niet kunnen voorkomen. Einde van de gezellen De gezellenvereniging heeft veel bijgedragen aan de vorming van de toenmalige jeugd. Na de oorlog is de vereniging onder een andere naam verder gegaan omdat de beweging van Duitse afkomst was. Het werd nu de Katholieke Arbeiders Jeugd genoemd. Goed bedoelde pogingen ten spijt kwam deze vereniging niet goed van de grond. De opgroeiende jeugd had andere belang stelling. De vereniging kwijnde weg en de leiders lieten het ook afweten. Een stuk godsdienstige en culturele vorming is hiermee verloren gegaan. De nu meer stude rende jeugd heeft andere behoeften, waarbij wij een vraagteken mogen plaatsen. Vice Praeses zijn geweest: Kapelaan Rouw, Standenmeijer, Oudshoorn, Schoonebeek en Donkers. Senior zijn geweest: Jn Kraakman Wzn, G.Koopman, Jac.Bruijn, Jn Bruin Jzn en P.Bruijn. Leden van de Raad van Bestuur zijn geweest: Jn Kraakman Wzn, T.Zijp, K.Kramer, Jn Henselmans, KI. Bruin en Jb Groen. 20 Oktober 2003

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 22