E ^en mums oim een mums .De Kruisvaart Van mevrouw De Wijn-Schipper uit Delft kregen we een curieus fotootje van een huis met twee daken boven elkaar. Het kleine huisje stond ingeklemd tussen de Dorps straat en het water van de Voorburggracht in Noord-Scharwoude en werd bewoond door Trijntje Schilder. Het werd ten tijde van deze foto verbouwd tot kruideniers winkel voor Piet Pool. Nu, in 2003, is het de kapperzaak van kapper Rien Muis. door wijlen Piet Bruin Inleiding Op 8 oktober 2002 overleed Petrus Bruin, beter bekend als Piet Bruin, Oud hoofdkeurmeester van de NAKG. Een maand vóór zijn heengaan overhandigde hij aan Jan IJff een stukje over de Kruisvaart. Ter nagedachtenis aan hem plaatsen wij dit stukje. We kenden al jaren het Patronaat, een jeugdgroep van 12- tot lójarige jongeren, die zondag 's middags en 's avonds bezig gehouden werd met sport en spelletjes. In de dertiger jaren werd de Kruisvaart opgericht. Deze organisatie was strakker georganiseerd. Aan het hoofd stond de baljuw en de branderheer voor de algemene leiding. De groepen van 12 tot 17 jaar waren de Kruisvaarders. Aan het hoofd stond de Heraut die de groep van twaalf jongens leiding gaf. Er werd gesport, maar vooral werd veel aandacht besteed aan het buiten leven, zoals spoorzoeken in de natuur, het voorbereiden van een bivak en het sjorren van tafels en stoelen. Het zomerbivak werd in een bosrijke omgeving gehou den, meestal in een boerderij met slaapgelegenheid. Alle leden droegen een uniform bestaande uit een groene blouse en een manchester broek. Getracht werd ook een stuk algemene vorming te geven op godsdienstig en maatschappelijk terrein. Voor de jongens van 8 tot 12 jaar waren er leidsters die de jongens, Sint Jansknapen genoemd, bezig hielden met spel, zingen en de natuur ingaan. We hadden in Langedijk een actieve groep die helaas op 12 mei 1940 verboden werd door de Duitse bezetters. Oktober 2003 15

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2003 | | pagina 17